Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25340
Vertaa

Kanunki

25340·Salo
9,7 × 8,3 km

Postinumeroalueella Kanunki (25340), Salo, asuu 340 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 883 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 32/40 (Salo)Väkiluku: sija 26/40 (Salo)
Väkiluku
340-11,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 883 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,1 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
90,2 %
Vuokra: 9,2 %
Lapsiperheet
14,9 %
Yksinasuvat
41,4 %
Työttömyysaste
6,5 %-2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 29,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kanunki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku340-11,5 %
Mediaanitulot24 883 €+18,0 %
Keski-ikä51,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,1 %+1,7 %
Työttömyysaste6,5 %-2,6 %
Omistusasunnot90,2 %-
Lapsiperheet14,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,2 %
Vuokra9,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,9 %
Yksinasuvat41,4 %
Muut taloudet43,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kanunki

Mitkä ovat alueen Kanunki (25340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 883 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kanunki (25340) on?
340 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,5 %.
Millaista asuminen alueella Kanunki on?
Kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa ja 9,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Kanunki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 32 / 40. Korkeakoulutetut: 25,1 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·25370Hiisi
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·31450Häntälä (Somero)
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·25190Inkere
  • ·31520Pitkäjärvi (Somero)
  • ·31530Pyöli (Somero)
  • ·25180Romsila
  • ·25380Rekijoki
  • ·24260Ollikkala
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·25320Raatala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 588. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 668. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo32. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46730Ruotila

Kouvola

Mediaanitulot
24 883 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
34330Poikelus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
24 882 €
Väkiluku
219
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
58550Putikko

Savonlinna

Mediaanitulot
24 884 €
Väkiluku
350
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
64850Möykky

Isojoki

Mediaanitulot
24 880 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle