Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28100
Vertaa

Pori Keskus

28100·Pori
6,0 × 6,6 km

Postinumeroalueella Pori Keskus (28100), Pori, asuu 13 225 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 636 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,6 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 89,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 25/32 (Pori)Väkiluku: sija 1/32 (Pori)
Väkiluku
13 225+5,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 636 €+17,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,2 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
41,6 %
Vuokra: 57,5 %
Lapsiperheet
6,9 %
Yksinasuvat
69,1 %
Työttömyysaste
16,8 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
21,0 %
65 vuotta täyttäneet: 35,4 %

Tunnusluvut

Alueen Pori Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku13 225+5,2 %
Mediaanitulot22 636 €+17,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 700 €/m²-19,4 %
Keski-ikä50,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut32,2 %+0,9 %
Työttömyysaste16,8 %+2,4 %
Omistusasunnot41,6 %-
Lapsiperheet6,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 322 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus41,6 %
Vuokra57,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo89,5 %
Pientalo7,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,9 %
Yksinasuvat69,1 %
Muut taloudet24,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pori Keskus

Mitkä ovat alueen Pori Keskus (28100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 636 €. Muutos 5 vuodessa: +17,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pori Keskus (28100) on?
13 225 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pori Keskus (28100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 700 €/m² (2025). Luku perustuu 322 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -19,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pori Keskus on?
Kotitalouksista 41,6 % asuu omistusasunnossa ja 57,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 89,5 % on kerrostaloissa ja 7,5 % pientaloissa.
Miten alue Pori Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 25 / 32. Korkeakoulutetut: 32,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28540Pinomäki
  • ·28200Toejoki
  • ·28600Vähärauma
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28130Impola
  • ·28190Pormestarinluoto
  • ·29570Söörmarkku
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28760Kyläsaari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 321. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet46. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori25. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97625Vanttauskoski

Rovaniemi

Mediaanitulot
22 631 €
Väkiluku
289
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
62920Levijoki

Alajärvi

Mediaanitulot
22 647 €
Väkiluku
83
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
82675Niirala-Jänisjoki

Tohmajärvi

Mediaanitulot
22 652 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
32920Kauvatsa

Kokemäki

Mediaanitulot
22 653 €
Väkiluku
515
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle