Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28120
Vertaa

Käppärä-Isomäki

28120·Pori
1,7 × 1,5 km

Postinumeroalueella Käppärä-Isomäki (28120), Pori, asuu 3 524 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 167 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,5 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,1 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 2,1 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 22/32 (Pori)Väkiluku: sija 11/32 (Pori)
Väkiluku
3 524-2,1 %(5v)
Mediaanitulot
23 167 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,4 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
53,9 %
Vuokra: 44,5 %
Lapsiperheet
14,9 %
Yksinasuvat
58,5 %
Työttömyysaste
16,3 %+0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
18,0 %
65 vuotta täyttäneet: 23,4 %

Tunnusluvut

Alueen Käppärä-Isomäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 524-2,1 %
Mediaanitulot23 167 €+17,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)986 €/m²-16,8 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut31,4 %+2,1 %
Työttömyysaste16,3 %+0,4 %
Omistusasunnot53,9 %-
Lapsiperheet14,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 48 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus53,9 %
Vuokra44,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo54,4 %
Pientalo43,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,9 %
Yksinasuvat58,5 %
Muut taloudet26,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Käppärä-Isomäki

Mitkä ovat alueen Käppärä-Isomäki (28120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 167 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Käppärä-Isomäki (28120) on?
3 524 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Käppärä-Isomäki (28120)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 986 €/m² (2025). Luku perustuu 48 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -16,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Käppärä-Isomäki on?
Kotitalouksista 53,9 % asuu omistusasunnossa ja 44,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 54,4 % on kerrostaloissa ja 43,3 % pientaloissa.
Miten alue Käppärä-Isomäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 22 / 32. Korkeakoulutetut: 31,4 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28100Pori Keskus
  • ·28540Pinomäki
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28130Impola
  • ·28600Vähärauma
  • ·28200Toejoki
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28370Sampola
  • ·28580Niittymaa
  • ·28560Lattomeri

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 167. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet522. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori22. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79600Joroinen Keskus

Joroinen

Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
2 331
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
82380Tolosenmäki

Kitee

Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
380
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
91950Temmes

Tyrnävä

Mediaanitulot
23 168 €
Väkiluku
615
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
63300Alavus Keskus

Alavus

Mediaanitulot
23 164 €
Väkiluku
4 642
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle