Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28580
Vertaa

Niittymaa

28580·Pori
4,6 × 6,3 km

Postinumeroalueella Niittymaa (28580), Pori, asuu 513 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 882 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,3 %. Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 12/32 (Pori)Väkiluku: sija 26/32 (Pori)
Väkiluku
513-7,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 882 €+18,3 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,1 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 6,4 %
Lapsiperheet
23,2 %
Yksinasuvat
29,2 %
Työttömyysaste
12,0 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 23,0 %

Tunnusluvut

Alueen Niittymaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku513-7,7 %
Mediaanitulot26 882 €+18,3 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,1 %+3,3 %
Työttömyysaste12,0 %0,0 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet23,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra6,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,2 %
Yksinasuvat29,2 %
Muut taloudet47,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Niittymaa

Mitkä ovat alueen Niittymaa (28580) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 882 €. Muutos 5 vuodessa: +18,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niittymaa (28580) on?
513 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,7 %.
Millaista asuminen alueella Niittymaa on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 6,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Niittymaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 12 / 32. Korkeakoulutetut: 29,1 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28600Vähärauma
  • ·28540Pinomäki
  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28560Lattomeri
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28660Pietniemi-Leppäkorpi
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28100Pori Keskus
  • ·29180Peränkylä (Eurajoki)
  • ·28130Impola
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·29100Luvia Keskus (Eurajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet948. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 400. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori12. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66600Vöyri Keskus

Vöyri

Mediaanitulot
26 881 €
Väkiluku
2 557
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
35270Västilä

Orivesi

Mediaanitulot
26 884 €
Väkiluku
144
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
35320Hirsilä

Orivesi

Mediaanitulot
26 880 €
Väkiluku
474
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07550Torpinkylä

Pukkila

Mediaanitulot
26 879 €
Väkiluku
267
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle