Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28560
Vertaa

Lattomeri

28560·Pori
5,6 × 9,4 km

Postinumeroalueella Lattomeri (28560), Pori, asuu 451 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 453 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,0 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/32 (Pori)Väkiluku: sija 27/32 (Pori)
Väkiluku
451-5,8 %(5v)
Mediaanitulot
28 453 €+14,0 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
95,5 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
26,2 %
Yksinasuvat
36,1 %
Työttömyysaste
11,0 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 17,7 %

Tunnusluvut

Alueen Lattomeri tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku451-5,8 %
Mediaanitulot28 453 €+14,0 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+1,1 %
Työttömyysaste11,0 %+4,0 %
Omistusasunnot95,5 %-
Lapsiperheet26,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,5 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,2 %
Yksinasuvat36,1 %
Muut taloudet37,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Lattomeri

Mitkä ovat alueen Lattomeri (28560) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 453 €. Muutos 5 vuodessa: +14,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lattomeri (28560) on?
451 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,8 %.
Millaista asuminen alueella Lattomeri on?
Kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Lattomeri vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 6 / 32. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28400Ulvila Keskus (Ulvila)
  • ·28540Pinomäki
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28580Niittymaa
  • ·28130Impola
  • ·29180Peränkylä (Eurajoki)
  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28370Sampola
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28600Vähärauma

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet563. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 485. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori6. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28220Ruosniemi

Pori

Mediaanitulot
28 452 €
Väkiluku
5 146
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
16310Virenoja

Orimattila

Mediaanitulot
28 455 €
Väkiluku
611
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
05830Kirjavatolppa-Kruununpuisto

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 450 €
Väkiluku
6 759
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
04400Loutti

Järvenpää

Mediaanitulot
28 457 €
Väkiluku
11 791
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle