Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40630
Vertaa

Kypärämäki

40630·Jyväskylä
5,5 × 4,5 km

Postinumeroalueella Kypärämäki (40630), Jyväskylä, asuu 3 566 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 412 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 45,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 44,3 % on yksinasuvia. Asunnoista 49,2 % on kerrostaloissa ja 49,8 % pientaloissa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 20/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 17/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
3 566-2,0 %(5v)
Mediaanitulot
26 412 €+16,4 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
45,2 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
58,2 %
Vuokra: 41,4 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
44,3 %
Työttömyysaste
15,0 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,5 %
65 vuotta täyttäneet: 23,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kypärämäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 566-2,0 %
Mediaanitulot26 412 €+16,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 857 €/m²+17,0 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut45,2 %+1,9 %
Työttömyysaste15,0 %-0,3 %
Omistusasunnot58,2 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus58,2 %
Vuokra41,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo49,2 %
Pientalo49,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat44,3 %
Muut taloudet33,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kypärämäki

Mitkä ovat alueen Kypärämäki (40630) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 412 €. Muutos 5 vuodessa: +16,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kypärämäki (40630) on?
3 566 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kypärämäki (40630)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 857 €/m² (2025). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kypärämäki on?
Kotitalouksista 58,2 % asuu omistusasunnossa ja 41,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 49,2 % on kerrostaloissa ja 49,8 % pientaloissa.
Miten alue Kypärämäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 20 / 36. Korkeakoulutetut: 45,2 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40640Keltinmäki
  • ·40740Kortepohja
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • ·40700Mäki-Matti
  • ·40270Palokka
  • ·40600Mattilanpelto
  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·40720Nisula
  • ·40660Länsi-Palokka
  • ·40530Keljonkangas
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40100Jyväskylä Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 077. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet515. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä20. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
10330Pinjainen

Raasepori

Mediaanitulot
26 414 €
Väkiluku
551
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
20320Kuninkoja-Mälikkälä

Turku

Mediaanitulot
26 416 €
Väkiluku
17 002
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
34420Muroleen Kanava

Ruovesi

Mediaanitulot
26 408 €
Väkiluku
33
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
10270Barösund

Inkoo

Mediaanitulot
26 419 €
Väkiluku
144
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle