Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40600
Vertaa

Mattilanpelto

40600·Jyväskylä
2,0 × 1,5 km

Postinumeroalueella Mattilanpelto (40600), Jyväskylä, asuu 2 189 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 660 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 49,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,9 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 69,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 28/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 21/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
2 189-0,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 660 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
49,3 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
42,8 %
Vuokra: 56,0 %
Lapsiperheet
13,7 %
Yksinasuvat
57,9 %
Työttömyysaste
17,1 %+6,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
29,2 %
65 vuotta täyttäneet: 17,0 %

Tunnusluvut

Alueen Mattilanpelto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 189-0,9 %
Mediaanitulot23 660 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 053 €/m²-17,3 %
Keski-ikä39,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut49,3 %+2,6 %
Työttömyysaste17,1 %+6,4 %
Omistusasunnot42,8 %-
Lapsiperheet13,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 35 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus42,8 %
Vuokra56,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo69,3 %
Pientalo30,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,7 %
Yksinasuvat57,9 %
Muut taloudet28,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Mattilanpelto

Mitkä ovat alueen Mattilanpelto (40600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 660 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mattilanpelto (40600) on?
2 189 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mattilanpelto (40600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 053 €/m² (2025). Luku perustuu 35 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -17,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mattilanpelto on?
Kotitalouksista 42,8 % asuu omistusasunnossa ja 56,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 69,3 % on kerrostaloissa ja 30,2 % pientaloissa.
Miten alue Mattilanpelto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 28 / 36. Korkeakoulutetut: 49,3 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40700Mäki-Matti
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • ·40720Nisula
  • ·40640Keltinmäki
  • ·40740Kortepohja
  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·40530Keljonkangas
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40630Kypärämäki
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40930Kinkomaa (Muurame)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 010. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet714. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä28. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44100Äänekoski Keskus

Äänekoski

Mediaanitulot
23 658 €
Väkiluku
4 135
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
86850Hiidenniemi

Pyhäjärvi

Mediaanitulot
23 663 €
Väkiluku
167
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
51670Nykälä

Mikkeli

Mediaanitulot
23 667 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
99690Vuotso

Sodankylä

Mediaanitulot
23 669 €
Väkiluku
286
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle