Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muurame/40930
Vertaa

Kinkomaa

40930·Muurame
5,6 × 6,5 km

Postinumeroalueella Kinkomaa (40930), Muurame, asuu 1 873 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 901 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 40,0 % on lapsiperheitä. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,0 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 16,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/2 (Muurame)Väkiluku: sija 2/2 (Muurame)
Väkiluku
1 873+15,2 %(5v)
Mediaanitulot
30 901 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,4 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
81,0 %
Vuokra: 18,4 %
Lapsiperheet
40,0 %
Yksinasuvat
29,5 %
Työttömyysaste
9,8 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 15,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kinkomaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 873+15,2 %
Mediaanitulot30 901 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 955 €/m²+12,4 %
Keski-ikä38,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut47,4 %+2,0 %
Työttömyysaste9,8 %+2,1 %
Omistusasunnot81,0 %-
Lapsiperheet40,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,0 %
Vuokra18,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo16,4 %
Pientalo83,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet40,0 %
Yksinasuvat29,5 %
Muut taloudet30,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kinkomaa

Mitkä ovat alueen Kinkomaa (40930) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 901 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kinkomaa (40930) on?
1 873 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +15,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kinkomaa (40930)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 955 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +12,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kinkomaa on?
Kotitalouksista 81,0 % asuu omistusasunnossa ja 18,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 16,4 % on kerrostaloissa ja 83,2 % pientaloissa.
Miten alue Kinkomaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muurame: 1 / 2. Korkeakoulutetut: 47,4 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40520Kuokkala-Ristikivi (Jyväskylä)
  • ·40530Keljonkangas (Jyväskylä)
  • ·40820Vuoritsalo (Jyväskylä)
  • ·40100Jyväskylä Keskus (Jyväskylä)
  • ·40900Säynätsalo (Jyväskylä)
  • ·40600Mattilanpelto (Jyväskylä)
  • ·40400Halssila (Jyväskylä)
  • ·40700Mäki-Matti (Jyväskylä)
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki (Jyväskylä)
  • ·40720Nisula (Jyväskylä)
  • ·40420Jyskä (Jyväskylä)
  • ·40640Keltinmäki (Jyväskylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet208. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet793. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muurame1. · 2 alueesta

Muut alueet: Muurame

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muurame
#AlueArvo
1.Muurame Keskus4095029 213 €+15,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33730Leinola-Vehmainen

Tampere

Mediaanitulot
30 897 €
Väkiluku
2 122
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
65650Koskö

Mustasaari

Mediaanitulot
30 897 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
01230Vaarala

Vantaa

Mediaanitulot
30 908 €
Väkiluku
3 081
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04500Kellokoski

Tuusula

Mediaanitulot
30 889 €
Väkiluku
6 141
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Muurame: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle