Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40700
Vertaa

Mäki-Matti

40700·Jyväskylä
1,8 × 1,5 km

Postinumeroalueella Mäki-Matti (40700), Jyväskylä, asuu 5 802 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 480 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 68,5 % on yksinasuvia. Asunnoista 94,6 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 7,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,7 %.

Mediaanitulot: sija 35/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 10/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
5 802+7,8 %(5v)
Mediaanitulot
20 480 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,9 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
27,3 %
Vuokra: 72,2 %
Lapsiperheet
10,3 %
Yksinasuvat
68,5 %
Työttömyysaste
17,3 %+4,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
39,2 %
65 vuotta täyttäneet: 15,8 %

Tunnusluvut

Alueen Mäki-Matti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 802+7,8 %
Mediaanitulot20 480 €+14,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 476 €/m²-10,0 %
Keski-ikä38,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut41,9 %+1,7 %
Työttömyysaste17,3 %+4,1 %
Omistusasunnot27,3 %-
Lapsiperheet10,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 98 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus27,3 %
Vuokra72,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo94,6 %
Pientalo5,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,3 %
Yksinasuvat68,5 %
Muut taloudet21,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Mäki-Matti

Mitkä ovat alueen Mäki-Matti (40700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 480 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mäki-Matti (40700) on?
5 802 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mäki-Matti (40700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 476 €/m² (2025). Luku perustuu 98 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -10,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mäki-Matti on?
Kotitalouksista 27,3 % asuu omistusasunnossa ja 72,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 94,6 % on kerrostaloissa ja 5,3 % pientaloissa.
Miten alue Mäki-Matti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 35 / 36. Korkeakoulutetut: 41,9 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40600Mattilanpelto
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • ·40720Nisula
  • ·40740Kortepohja
  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·40640Keltinmäki
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40630Kypärämäki
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40530Keljonkangas
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40270Palokka

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 757. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet298. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä35. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
75770Puukari

Nurmes

Mediaanitulot
20 484 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
81290Ukkola

Joensuu

Mediaanitulot
20 486 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
93470Inget

Taivalkoski

Mediaanitulot
20 487 €
Väkiluku
109
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
97655Autti

Rovaniemi

Mediaanitulot
20 471 €
Väkiluku
125
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle