Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muurame/40950
Vertaa

Muurame Keskus

40950·Muurame
15 × 20 km

Postinumeroalueella Muurame Keskus (40950), Muurame, asuu 8 247 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 213 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 2,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 24,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/2 (Muurame)Väkiluku: sija 1/2 (Muurame)
Väkiluku
8 247+2,4 %(5v)
Mediaanitulot
29 213 €+15,0 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,5 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
76,6 %
Vuokra: 22,5 %
Lapsiperheet
29,2 %
Yksinasuvat
32,7 %
Työttömyysaste
9,6 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 21,5 %

Tunnusluvut

Alueen Muurame Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku8 247+2,4 %
Mediaanitulot29 213 €+15,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 102 €/m²-33,8 %
Keski-ikä43,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut42,5 %+2,4 %
Työttömyysaste9,6 %+1,9 %
Omistusasunnot76,6 %-
Lapsiperheet29,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 61 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,6 %
Vuokra22,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo24,6 %
Pientalo74,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,2 %
Yksinasuvat32,7 %
Muut taloudet38,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Muurame Keskus

Mitkä ovat alueen Muurame Keskus (40950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 213 €. Muutos 5 vuodessa: +15,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Muurame Keskus (40950) on?
8 247 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Muurame Keskus (40950)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 102 €/m² (2025). Luku perustuu 61 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -33,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Muurame Keskus on?
Kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa ja 22,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 24,6 % on kerrostaloissa ja 74,2 % pientaloissa.
Miten alue Muurame Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muurame: 2 / 2. Korkeakoulutetut: 42,5 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40500Keljo-Ristonmaa (Jyväskylä)
  • ·40530Keljonkangas (Jyväskylä)
  • ·40640Keltinmäki (Jyväskylä)
  • ·40900Säynätsalo (Jyväskylä)
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki (Jyväskylä)
  • ·40630Kypärämäki (Jyväskylä)
  • ·40600Mattilanpelto (Jyväskylä)
  • ·40930Kinkomaa
  • ·40700Mäki-Matti (Jyväskylä)
  • ·40740Kortepohja (Jyväskylä)
  • ·40720Nisula (Jyväskylä)
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi (Jyväskylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet417. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet164. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muurame2. · 2 alueesta

Muut alueet: Muurame

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muurame
#AlueArvo
1.Kinkomaa4093030 901 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
24280Tupuri-Hähkänä

Salo

Mediaanitulot
29 213 €
Väkiluku
4 780
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
10640Dragsvik

Raasepori

Mediaanitulot
29 212 €
Väkiluku
963
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
95470Pirkkiö - Röyttä

Tornio

Mediaanitulot
29 219 €
Väkiluku
851
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
45360Kukkuramäki

Kouvola

Mediaanitulot
29 201 €
Väkiluku
3 563
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Muurame: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle