Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautalampi/77910
Vertaa

Vaajasalmi

77910·Rautalampi
8,8 × 8,1 km

Postinumeroalueella Vaajasalmi (77910), Rautalampi, asuu 96 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 193 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 31,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 3,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Rautalampi)Väkiluku: sija 4/4 (Rautalampi)
Väkiluku
96+4,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 193 €+31,9 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,3 %+4,5 %(5v)
Omistusasunnot
90,4 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
11,5 %
Yksinasuvat
36,5 %
Työttömyysaste
11,9 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,4 %
65 vuotta täyttäneet: 41,7 %

Tunnusluvut

Alueen Vaajasalmi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku96+4,3 %
Mediaanitulot25 193 €+31,9 %
Keski-ikä56,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut33,3 %+4,5 %
Työttömyysaste11,9 %-3,5 %
Omistusasunnot90,4 %-
Lapsiperheet11,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,4 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,6 %
Pientalo93,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,5 %
Yksinasuvat36,5 %
Muut taloudet52,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Vaajasalmi

Mitkä ovat alueen Vaajasalmi (77910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 193 €. Muutos 5 vuodessa: +31,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vaajasalmi (77910) on?
96 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,3 %.
Millaista asuminen alueella Vaajasalmi on?
Kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,6 % on kerrostaloissa ja 93,4 % pientaloissa.
Miten alue Vaajasalmi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautalampi: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 33,3 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77800Iisvesi (Suonenjoki)
  • ·77700Rautalampi Keskus
  • ·72220Eliaksela (Tervo)
  • ·77930Kerkonjoensuu
  • ·72100Karttula Keskus (Kuopio)
  • ·77770Myhinpää
  • ·76100Pieksämäki Keskus (Pieksämäki)
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)
  • ·77600Suonenjoki Keskus (Suonenjoki)
  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·72330Tiitilänkylä (Vesanto)
  • ·72140Itä-Karttula-Riuttasenpää (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 477. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 563. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautalampi1. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautalampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautalampi
#AlueArvo
1.Rautalampi Keskus7770022 466 €+23,0 %
2.Kerkonjoensuu7793021 017 €+21,8 %
3.Myhinpää7777020 593 €+20,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85640Maliskylä

Nivala

Mediaanitulot
25 193 €
Väkiluku
465
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
07910Valko

Loviisa

Mediaanitulot
25 194 €
Väkiluku
1 026
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
63330Pahajoki

Alavus

Mediaanitulot
25 195 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
82120Keskijärvi

Joensuu

Mediaanitulot
25 190 €
Väkiluku
173
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautalampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle