Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77430
Vertaa

Siikamäki

77430·Pieksämäki
17 × 18 km

Postinumeroalueella Siikamäki (77430), Pieksämäki, asuu 350 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 101 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,1 %. Alueen asunnoista 99,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 8/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
350-4,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 101 €+29,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
95,2 %
Vuokra: 3,6 %
Lapsiperheet
17,6 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
11,1 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 32,0 %

Tunnusluvut

Alueen Siikamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku350-4,6 %
Mediaanitulot25 101 €+29,1 %
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+1,3 %
Työttömyysaste11,1 %0,0 %
Omistusasunnot95,2 %-
Lapsiperheet17,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,2 %
Vuokra3,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,6 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet49,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Siikamäki

Mitkä ovat alueen Siikamäki (77430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 101 €. Muutos 5 vuodessa: +29,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Siikamäki (77430) on?
350 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,6 %.
Millaista asuminen alueella Siikamäki on?
Kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa ja 3,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,5 % pientaloissa.
Miten alue Siikamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 8 / 21. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77320Hurskaala
  • ·77570Jäppilä Keskus
  • ·77460Maavesi (Joroinen)
  • ·76280Partaharju
  • ·76620Pyhitty
  • ·77330Virtasalmi Keskus
  • ·77350Montola
  • ·77380Kantala (Mikkeli)
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·76780Lamminmäki
  • ·77580Tihusniemi
  • ·77690Suontee (Suonenjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 514. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 645. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki8. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00420Kannelmäki

Helsinki

Mediaanitulot
25 097 €
Väkiluku
13 973
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
59130Koitsanlahti

Parikkala

Mediaanitulot
25 097 €
Väkiluku
141
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
07565Kantele

Pukkila

Mediaanitulot
25 106 €
Väkiluku
212
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
03600Karkkila Keskus

Karkkila

Mediaanitulot
25 107 €
Väkiluku
6 195
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle