Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/76120
Vertaa

Kontiopuisto

76120·Pieksämäki
2,2 × 2,7 km

Postinumeroalueella Kontiopuisto (76120), Pieksämäki, asuu 1 788 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 829 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,7 %. Alueen asunnoista 30,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 4/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
1 788-4,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 829 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %-0,9 %(5v)
Omistusasunnot
69,5 %
Vuokra: 29,2 %
Lapsiperheet
17,7 %
Yksinasuvat
47,5 %
Työttömyysaste
11,6 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kontiopuisto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 788-4,8 %
Mediaanitulot23 829 €+17,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)763 €/m²-
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %-0,9 %
Työttömyysaste11,6 %+2,5 %
Omistusasunnot69,5 %-
Lapsiperheet17,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus69,5 %
Vuokra29,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo30,2 %
Pientalo69,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,7 %
Yksinasuvat47,5 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kontiopuisto

Mitkä ovat alueen Kontiopuisto (76120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 829 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kontiopuisto (76120) on?
1 788 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kontiopuisto (76120)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 763 €/m² (2021). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kontiopuisto on?
Kotitalouksista 69,5 % asuu omistusasunnossa ja 29,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 30,2 % on kerrostaloissa ja 69,7 % pientaloissa.
Miten alue Kontiopuisto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 13 / 21. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76620Pyhitty
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·76150Länsirinne
  • ·76940Nenonpelto
  • ·76780Lamminmäki
  • ·76280Partaharju
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·76850Naarajärvi
  • ·77350Montola
  • ·77690Suontee (Suonenjoki)
  • ·77320Hurskaala
  • ·77380Kantala (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 954. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet818. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki13. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32210Loimaa kk

Loimaa

Mediaanitulot
23 831 €
Väkiluku
2 275
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
18100Heinola Keskus

Heinola

Mediaanitulot
23 834 €
Väkiluku
6 595
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
35610Pihlaisto

Jämsä

Mediaanitulot
23 823 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
32800Kokemäki Keskus

Kokemäki

Mediaanitulot
23 822 €
Väkiluku
3 559
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle