Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77580
Vertaa

Tihusniemi

77580·Pieksämäki
12 × 13 km

Postinumeroalueella Tihusniemi (77580), Pieksämäki, asuu 141 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 990 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,2 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 14/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
141-7,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 990 €+13,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,4 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
86,7 %
Vuokra: 9,3 %
Lapsiperheet
13,3 %
Yksinasuvat
34,7 %
Työttömyysaste
16,4 %+10,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Tihusniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku141-7,2 %
Mediaanitulot23 990 €+13,0 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,4 %+3,9 %
Työttömyysaste16,4 %+10,8 %
Omistusasunnot86,7 %-
Lapsiperheet13,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,7 %
Vuokra9,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,3 %
Yksinasuvat34,7 %
Muut taloudet52,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Tihusniemi

Mitkä ovat alueen Tihusniemi (77580) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 990 €. Muutos 5 vuodessa: +13,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tihusniemi (77580) on?
141 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,2 %.
Millaista asuminen alueella Tihusniemi on?
Kotitalouksista 86,7 % asuu omistusasunnossa ja 9,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Tihusniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 12 / 21. Korkeakoulutetut: 27,4 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77460Maavesi (Joroinen)
  • ·79130Sorsakoski (Leppävirta)
  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·79620Huutokoski (Joroinen)
  • ·79630Kolma (Joroinen)
  • ·78210Kuoppakangas (Varkaus)
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·77480Savuniemi (Joroinen)
  • ·78870Kaura-Aho (Varkaus)
  • ·79100Leppävirta Keskus (Leppävirta)
  • ·78480Timola (Leppävirta)
  • ·79140Kotalahti (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 894. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 315. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki12. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33840Peltolammi

Tampere

Mediaanitulot
23 990 €
Väkiluku
3 584
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
64610Övermark

Närpiö

Mediaanitulot
23 992 €
Väkiluku
1 022
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
86300Oulainen Keskus

Oulainen

Mediaanitulot
23 992 €
Väkiluku
6 174
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
54820Kotimäki

Lemi

Mediaanitulot
23 987 €
Väkiluku
221
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle