Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautalampi/77700
Vertaa

Rautalampi Keskus

77700·Rautalampi
22 × 33 km

Postinumeroalueella Rautalampi Keskus (77700), Rautalampi, asuu 2 292 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 466 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,0 %. Alueen asunnoista 10,0 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Rautalampi)Väkiluku: sija 1/4 (Rautalampi)
Väkiluku
2 292-5,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 466 €+23,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
70,6 %
Vuokra: 27,4 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
48,7 %
Työttömyysaste
10,3 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,7 %
65 vuotta täyttäneet: 35,7 %

Tunnusluvut

Alueen Rautalampi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 292-5,8 %
Mediaanitulot22 466 €+23,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)653 €/m²-30,1 %
Keski-ikä51,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %+2,5 %
Työttömyysaste10,3 %-0,5 %
Omistusasunnot70,6 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus70,6 %
Vuokra27,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo10,0 %
Pientalo86,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat48,7 %
Muut taloudet35,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Rautalampi Keskus

Mitkä ovat alueen Rautalampi Keskus (77700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 466 €. Muutos 5 vuodessa: +23,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rautalampi Keskus (77700) on?
2 292 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rautalampi Keskus (77700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 653 €/m² (2023). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -30,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rautalampi Keskus on?
Kotitalouksista 70,6 % asuu omistusasunnossa ja 27,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 10,0 % on kerrostaloissa ja 86,5 % pientaloissa.
Miten alue Rautalampi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautalampi: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77910Vaajasalmi
  • ·77770Myhinpää
  • ·77800Iisvesi (Suonenjoki)
  • ·76100Pieksämäki Keskus (Pieksämäki)
  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·77930Kerkonjoensuu
  • ·77110Paltanen (Pieksämäki)
  • ·72220Eliaksela (Tervo)
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·41560Säkinmäki (Hankasalmi)
  • ·41580Sauvamäki (Hankasalmi)
  • ·41520Hankasalmi Keskus (Hankasalmi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 371. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet695. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautalampi2. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautalampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautalampi
#AlueArvo
1.Vaajasalmi7791025 193 €+31,9 %
2.Kerkonjoensuu7793021 017 €+21,8 %
3.Myhinpää7777020 593 €+20,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33850Multisilta

Tampere

Mediaanitulot
22 466 €
Väkiluku
2 568
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
43100Saarijärvi Keskus

Saarijärvi

Mediaanitulot
22 470 €
Väkiluku
5 787
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
31830Halkivaha

Urjala

Mediaanitulot
22 461 €
Väkiluku
245
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
74700Kiuruvesi Keskus

Kiuruvesi

Mediaanitulot
22 472 €
Väkiluku
5 415
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautalampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle