Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muhos/91560
Vertaa

Kylmälänkylä

91560·Muhos
11 × 15 km

Postinumeroalueella Kylmälänkylä (91560), Muhos, asuu 109 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 064 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 23,1 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/5 (Muhos)Väkiluku: sija 4/5 (Muhos)
Väkiluku
109-6,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 064 €+19,9 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,7 %+4,1 %(5v)
Omistusasunnot
87,0 %
Vuokra: 9,3 %
Lapsiperheet
16,7 %
Yksinasuvat
37,0 %
Työttömyysaste
23,1 %+12,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 24,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kylmälänkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku109-6,0 %
Mediaanitulot21 064 €+19,9 %
Keski-ikä49,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut16,7 %+4,1 %
Työttömyysaste23,1 %+12,0 %
Omistusasunnot87,0 %-
Lapsiperheet16,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,0 %
Vuokra9,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,7 %
Yksinasuvat37,0 %
Muut taloudet46,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kylmälänkylä

Mitkä ovat alueen Kylmälänkylä (91560) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 064 €. Muutos 5 vuodessa: +19,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kylmälänkylä (91560) on?
109 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,0 %.
Millaista asuminen alueella Kylmälänkylä on?
Kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa ja 9,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Kylmälänkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muhos: 5 / 5. Korkeakoulutetut: 16,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·92810Pelsonsuo (Vaala)
  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·91500Muhos Keskus
  • ·92700Kestilä (Siikalatva)
  • ·92830Veneheitto (Vaala)
  • ·91790Nuojua (Vaala)
  • ·91430Leppiniemi
  • ·92610Vorna (Siikalatva)
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91780Neittävä (Vaala)
  • ·92520Sipola (Siikalatva)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 682. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 494. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muhos5. · 5 alueesta

Muut alueet: Muhos

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muhos
#AlueArvo
1.Rova9151029 627 €+18,5 %
2.Jokirinne9141027 559 €+11,7 %
3.Leppiniemi9143027 055 €+10,0 %
4.Muhos Keskus9150026 071 €+16,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62750Saukonkylä

Alajärvi

Mediaanitulot
21 063 €
Väkiluku
175
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
74340Sukeva-Kainuunmäki

Sonkajärvi

Mediaanitulot
21 060 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
44370Mäntymäki

Konnevesi

Mediaanitulot
21 050 €
Väkiluku
140
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
31950Sadonmaa

Punkalaidun

Mediaanitulot
21 048 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muhos: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle