Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua/62165
Vertaa

Tiisteenjoki

62165·Lapua
7,0 × 6,6 km

Postinumeroalueella Tiisteenjoki (62165), Lapua, asuu 297 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 388 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 11,8 %. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/11 (Lapua)Väkiluku: sija 6/11 (Lapua)
Väkiluku
297-12,6 %(5v)
Mediaanitulot
24 388 €+11,8 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
91,5 %
Vuokra: 7,8 %
Lapsiperheet
18,4 %
Yksinasuvat
36,9 %
Työttömyysaste
3,9 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,4 %
65 vuotta täyttäneet: 34,3 %

Tunnusluvut

Alueen Tiisteenjoki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku297-12,6 %
Mediaanitulot24 388 €+11,8 %
Keski-ikä50,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %-0,2 %
Työttömyysaste3,9 %-1,1 %
Omistusasunnot91,5 %-
Lapsiperheet18,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,5 %
Vuokra7,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,4 %
Yksinasuvat36,9 %
Muut taloudet44,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Tiisteenjoki

Mitkä ovat alueen Tiisteenjoki (62165) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 388 €. Muutos 5 vuodessa: +11,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tiisteenjoki (62165) on?
297 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,6 %.
Millaista asuminen alueella Tiisteenjoki on?
Kotitalouksista 91,5 % asuu omistusasunnossa ja 7,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Tiisteenjoki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapua: 7 / 11. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62175Ylikylä-Mäenpää
  • ·62170Lakaluoma
  • ·62290Hirvikylä
  • ·62185Mäki-Paavola
  • ·62160Karhunkylä
  • ·63160Salmi (Kuortane)
  • ·62280Mustamaa
  • ·62260Hirvijoki (Kauhava)
  • ·60640Kurjenneva (Seinäjoki)
  • ·63130Mäyry (Kuortane)
  • ·62295Kauhajärvi
  • ·61150Sydänmaa (Alavus)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 753. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 744. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapua7. · 11 alueesta

Muut alueet: Lapua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Ruha6219026 777 €+16,3 %
4.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
5.Mäki-Paavola6218526 277 €+23,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
36810Kuhmalahti Keskus

Kangasala

Mediaanitulot
24 388 €
Väkiluku
506
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
44670Suovanlahti

Viitasaari

Mediaanitulot
24 385 €
Väkiluku
133
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
13200Keinusaari

Hämeenlinna

Mediaanitulot
24 391 €
Väkiluku
2 381
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
35750Väärinmaja

Ruovesi

Mediaanitulot
24 392 €
Väkiluku
250
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle