Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala

Kaupunki

Vaala

Vaala koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 534 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 377 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 21,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 534
Mediaanitulot (ka.)
22 377 €
Neliöhinta (ka.)
782 €/m²
Keski-ikä (ka.)
54,8 v
Korkeakoulutetut (ka.)
21,2 %
Omistusasunnot (ka.)
76,3 %
Lapsiperheet (ka.)
9,7 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

91700Vaala Keskus - Oterma

Vaala

1. suurin
Mediaanitulot
22 140 €
Väkiluku
1 349
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
91760Säräisniemi

Vaala

2. suurin
Mediaanitulot
23 549 €
Väkiluku
224
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
92830Veneheitto

Vaala

3. suurin
Mediaanitulot
24 912 €
Väkiluku
206
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
92810Pelsonsuo

Vaala

4. suurin
Mediaanitulot
22 851 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
91790Nuojua

Vaala

5. suurin
Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
91730Kankari

Vaala

6. suurin
Mediaanitulot
22 011 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa

Vaala: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Vaala

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
4.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
5.Oterma9172022 888 €+25,7 %
6.Pelsonsuo9281022 851 €+18,2 %
7.Vaala Keskus - Oterma9170022 140 €+19,6 %
8.Kankari9173022 011 €+9,4 %
9.Liminpuro9175021 308 €+27,5 %
10.Jylhämä9171020 595 €+18,4 %
11.Jaalanka - Liminpuro9174018 891 €+23,8 %
12.Manamansalo8834018 471 €+23,6 %

Väestönkasvu: Vaala

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Vaala
#AlueArvo
1.Liminpuro91750+10,9 %+10,9 %
2.Manamansalo88340-5,2 %-5,2 %
3.Vaala Keskus - Oterma91700-6,4 %-6,4 %
4.Neittävä91780-6,5 %-6,5 %
5.Oterma91720-9,1 %-9,1 %
6.Säräisniemi91760-9,3 %-9,3 %
7.Kankari91730-11,0 %-11,0 %
8.Pelsonsuo92810-11,2 %-11,2 %
9.Jaalanka - Liminpuro91740-11,4 %-11,4 %
10.Veneheitto92830-13,1 %-13,1 %
11.Nuojua91790-15,3 %-15,3 %
12.Jylhämä91710-15,7 %-15,7 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
88340Manamansalo91700Vaala Keskus - Oterma91710Jylhämä91720Oterma91730Kankari91740Jaalanka - Liminpuro91750Liminpuro91760Säräisniemi91780Neittävä91790Nuojua92810Pelsonsuo92830Veneheitto

Usein kysytyt kysymykset: Vaala

Kuinka monta asukasta kaupungissa Vaala on?
Kaupungissa Vaala asuu yhteensä 2 534 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Vaala?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Vaala?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 377 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Neittävä: 25 758 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Vaala?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Vaala on noin 782 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Vaala Keskus - Oterma (782 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Vaala?
Neittävä (25 758 €), Nuojua (25 145 €), Veneheitto (24 912 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Vaala?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Liminpuro (+10,9 %), Manamansalo (-5,2 %), Vaala Keskus - Oterma (-6,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Vaala?
Kaupungissa Vaala on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.