Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/91700
Vertaa

Vaala Keskus - Oterma

91700·Vaala
16 × 21 km

Postinumeroalueella Vaala Keskus - Oterma (91700), Vaala, asuu 1 349 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 140 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,6 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 6,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,6 %. Alueen asunnoista 88,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/12 (Vaala)Väkiluku: sija 1/12 (Vaala)
Väkiluku
1 349-6,4 %(5v)
Mediaanitulot
22 140 €+19,6 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,4 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
63,7 %
Vuokra: 33,9 %
Lapsiperheet
12,0 %
Yksinasuvat
57,6 %
Työttömyysaste
17,2 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 42,7 %

Tunnusluvut

Alueen Vaala Keskus - Oterma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 349-6,4 %
Mediaanitulot22 140 €+19,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)782 €/m²-6,2 %
Keski-ikä54,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,4 %+0,5 %
Työttömyysaste17,2 %+3,2 %
Omistusasunnot63,7 %-
Lapsiperheet12,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 12 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus63,7 %
Vuokra33,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo8,5 %
Pientalo88,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,0 %
Yksinasuvat57,6 %
Muut taloudet30,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Vaala Keskus - Oterma

Mitkä ovat alueen Vaala Keskus - Oterma (91700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 140 €. Muutos 5 vuodessa: +19,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vaala Keskus - Oterma (91700) on?
1 349 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vaala Keskus - Oterma (91700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 782 €/m² (2021). Luku perustuu 12 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vaala Keskus - Oterma on?
Kotitalouksista 63,7 % asuu omistusasunnossa ja 33,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 8,5 % on kerrostaloissa ja 88,9 % pientaloissa.
Miten alue Vaala Keskus - Oterma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 7 / 12. Korkeakoulutetut: 21,4 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91710Jylhämä
  • ·91730Kankari
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91780Neittävä
  • ·91720Oterma
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91790Nuojua
  • ·91620Sanginkylä (Utajärvi)
  • ·91740Jaalanka - Liminpuro
  • ·88340Manamansalo
  • ·92830Veneheitto
  • ·88270Vuolijoki Keskus (Kajaani)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 448. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet946. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala7. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
4.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
5.Oterma9172022 888 €+25,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17530Arrakoski

Padasjoki

Mediaanitulot
22 137 €
Väkiluku
194
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
95635Kaulinranta

Ylitornio

Mediaanitulot
22 132 €
Väkiluku
229
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
95100Kuivaniemi Keskus

Ii

Mediaanitulot
22 131 €
Väkiluku
764
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
75740Pajukoski

Nurmes

Mediaanitulot
22 128 €
Väkiluku
80
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle