Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/91720
Vertaa

Oterma

91720·Vaala
20 × 20 km

Postinumeroalueella Oterma (91720), Vaala, asuu 50 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 888 €, asukkaiden keski-ikä on 64,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,8 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 9,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,7 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/12 (Vaala)Väkiluku: sija 11/12 (Vaala)
Väkiluku
50-9,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 888 €+25,7 %(5v)
Keski-ikä
64,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,5 %+5,6 %(5v)
Omistusasunnot
100,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
2,9 %
Yksinasuvat
58,8 %
Työttömyysaste
26,9 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,0 %
65 vuotta täyttäneet: 42,0 %

Tunnusluvut

Alueen Oterma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku50-9,1 %
Mediaanitulot22 888 €+25,7 %
Keski-ikä64,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut24,5 %+5,6 %
Työttömyysaste26,9 %+0,8 %
Omistusasunnot100,0 %-
Lapsiperheet2,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus100,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet2,9 %
Yksinasuvat58,8 %
Muut taloudet38,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Oterma

Mitkä ovat alueen Oterma (91720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 888 €. Muutos 5 vuodessa: +25,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oterma (91720) on?
50 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,1 %.
Millaista asuminen alueella Oterma on?
Kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Oterma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 5 / 12. Korkeakoulutetut: 24,5 %, keski-ikä: 64,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91740Jaalanka - Liminpuro
  • ·91730Kankari
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma
  • ·91640Särkijärvi (Utajärvi)
  • ·89210Puokiovaara (Puolanka)
  • ·91630Juorkuna (Utajärvi)
  • ·91620Sanginkylä (Utajärvi)
  • ·88340Manamansalo
  • ·91710Jylhämä
  • ·91750Liminpuro
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 242. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 843. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala5. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
4.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
5.Pelsonsuo9281022 851 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41540Ristimäki

Hankasalmi

Mediaanitulot
22 886 €
Väkiluku
213
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
19480Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 884 €
Väkiluku
64
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
70500Männistö

Kuopio

Mediaanitulot
22 884 €
Väkiluku
7 282
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
19260Paaso-Syrjäkoski

Heinola

Mediaanitulot
22 879 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle