Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/91740
Vertaa

Jaalanka - Liminpuro

91740·Vaala
19 × 20 km

Postinumeroalueella Jaalanka - Liminpuro (91740), Vaala, asuu 93 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 891 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,4 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 35,1 %. Alueen asunnoista 96,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/12 (Vaala)Väkiluku: sija 7/12 (Vaala)
Väkiluku
93-11,4 %(5v)
Mediaanitulot
18 891 €+23,8 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %+0,2 %(5v)
Omistusasunnot
96,2 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
7,5 %
Yksinasuvat
49,1 %
Työttömyysaste
35,1 %+9,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 45,2 %

Tunnusluvut

Alueen Jaalanka - Liminpuro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku93-11,4 %
Mediaanitulot18 891 €+23,8 %
Keski-ikä59,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %+0,2 %
Työttömyysaste35,1 %+9,4 %
Omistusasunnot96,2 %-
Lapsiperheet7,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,2 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,5 %
Yksinasuvat49,1 %
Muut taloudet43,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Jaalanka - Liminpuro

Mitkä ovat alueen Jaalanka - Liminpuro (91740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 891 €. Muutos 5 vuodessa: +23,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jaalanka - Liminpuro (91740) on?
93 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,4 %.
Millaista asuminen alueella Jaalanka - Liminpuro on?
Kotitalouksista 96,2 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,1 % pientaloissa.
Miten alue Jaalanka - Liminpuro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 11 / 12. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91730Kankari
  • ·91720Oterma
  • ·88340Manamansalo
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma
  • ·89210Puokiovaara (Puolanka)
  • ·91750Liminpuro
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91640Särkijärvi (Utajärvi)
  • ·91710Jylhämä
  • ·88350Kivesjärvi (Paltamo)
  • ·88270Vuolijoki Keskus (Kajaani)
  • ·91620Sanginkylä (Utajärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 865. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 585. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala11. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
4.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
5.Oterma9172022 888 €+25,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95720Jarhoinen

Pello

Mediaanitulot
18 877 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
73640Sivakkavaara

Kaavi

Mediaanitulot
18 964 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
89830Ala-Vuokki

Suomussalmi

Mediaanitulot
18 777 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
82865Kokinvaara-Mannervaara

Joensuu

Mediaanitulot
19 053 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle