Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01760
Vertaa

Seutula

01760·Vantaa
7,1 × 8,4 km

Postinumeroalueella Seutula (01760), Vantaa, asuu 1 972 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 392 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,8 %. Alueen asunnoista 91,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 17/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 32/36 (Vantaa)
Väkiluku
1 972-2,6 %(5v)
Mediaanitulot
29 392 €+13,8 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,7 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
86,7 %
Vuokra: 11,8 %
Lapsiperheet
26,1 %
Yksinasuvat
27,6 %
Työttömyysaste
7,3 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 20,8 %

Tunnusluvut

Alueen Seutula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 972-2,6 %
Mediaanitulot29 392 €+13,8 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut31,7 %+3,2 %
Työttömyysaste7,3 %+2,5 %
Omistusasunnot86,7 %-
Lapsiperheet26,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,7 %
Vuokra11,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,5 %
Pientalo91,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,1 %
Yksinasuvat27,6 %
Muut taloudet46,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Seutula

Mitkä ovat alueen Seutula (01760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 392 €. Muutos 5 vuodessa: +13,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Seutula (01760) on?
1 972 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,6 %.
Millaista asuminen alueella Seutula on?
Kotitalouksista 86,7 % asuu omistusasunnossa ja 11,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,5 % on kerrostaloissa ja 91,6 % pientaloissa.
Miten alue Seutula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 17 / 36. Korkeakoulutetut: 31,7 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01700Kivistö
  • ·01730Vantaanpuisto
  • ·01940Palojoki (Nurmijärvi)
  • ·04350Nahkela (Tuusula)
  • ·01750Keimola
  • ·01810Luhtajoki (Nurmijärvi)
  • ·01740Tuupakan teollisuusalue
  • ·01620Martinlaakso
  • ·01720Petikko
  • ·01670Vantaanlaakso
  • ·01680Askisto
  • ·01820Haikala (Nurmijärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet386. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet763. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa17. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90660Sanginsuu

Oulu

Mediaanitulot
29 391 €
Väkiluku
617
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
04680Hirvihaara

Mäntsälä

Mediaanitulot
29 386 €
Väkiluku
649
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
02230Matinkylä

Espoo

Mediaanitulot
29 405 €
Väkiluku
22 927
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
39130Sasi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
29 379 €
Väkiluku
845
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle