Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07450
Vertaa

Voolahti

07450·Porvoo
5,1 × 4,8 km

Postinumeroalueella Voolahti (07450), Porvoo, asuu 439 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 549 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 15/23 (Porvoo)
Väkiluku
439+4,8 %(5v)
Mediaanitulot
28 549 €+20,6 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,8 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
88,8 %
Vuokra: 8,9 %
Lapsiperheet
26,8 %
Yksinasuvat
27,4 %
Työttömyysaste
7,1 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,7 %
65 vuotta täyttäneet: 22,3 %

Tunnusluvut

Alueen Voolahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku439+4,8 %
Mediaanitulot28 549 €+20,6 %
Keski-ikä43,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut35,8 %+4,0 %
Työttömyysaste7,1 %+4,0 %
Omistusasunnot88,8 %-
Lapsiperheet26,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,8 %
Vuokra8,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,6 %
Pientalo93,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,8 %
Yksinasuvat27,4 %
Muut taloudet45,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Voolahti

Mitkä ovat alueen Voolahti (07450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 549 €. Muutos 5 vuodessa: +20,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Voolahti (07450) on?
439 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,8 %.
Millaista asuminen alueella Voolahti on?
Kotitalouksista 88,8 % asuu omistusasunnossa ja 8,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,6 % on kerrostaloissa ja 93,6 % pientaloissa.
Miten alue Voolahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 18 / 23. Korkeakoulutetut: 35,8 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07350Gäddrag
  • ·06200Porvoo itäinen
  • ·07390Suurpellinki
  • ·07360Tirmo
  • ·07310Sannainen
  • ·07370Pellinki
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·07320Jakari-Sannäs
  • ·07780Härkäpää (Loviisa)
  • ·07410Kråkö
  • ·07280Ilola
  • ·06100Porvoo Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet547. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 501. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo18. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33680Aitolahti

Tampere

Mediaanitulot
28 545 €
Väkiluku
1 650
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
87900Kajaani

Kajaani

Mediaanitulot
28 556 €
Väkiluku
450
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
03710Uusitalo

Karkkila

Mediaanitulot
28 557 €
Väkiluku
203
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
44190Parantala

Äänekoski

Mediaanitulot
28 539 €
Väkiluku
226
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle