Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07360
Vertaa

Tirmo

07360·Porvoo
5,5 × 2,9 km

Postinumeroalueella Tirmo (07360), Porvoo, asuu 35 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 869 €, asukkaiden keski-ikä on 68,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,8 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 10,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,2 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 15/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 23/23 (Porvoo)
Väkiluku
35-10,3 %(5v)
Mediaanitulot
28 869 €+5,2 %(5v)
Keski-ikä
68,0 v+8,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
0,0 %-20,0 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 57,1 %

Tunnusluvut

Alueen Tirmo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku35-10,3 %
Mediaanitulot28 869 €+5,2 %
Keski-ikä68,0 v+8,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %+4,2 %
Työttömyysaste0,0 %-20,0 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Tirmo

Mitkä ovat alueen Tirmo (07360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 869 €. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tirmo (07360) on?
35 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,3 %.
Millaista asuminen alueella Tirmo on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,8 % pientaloissa.
Miten alue Tirmo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 15 / 23. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 68,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07370Pellinki
  • ·07350Gäddrag
  • ·07390Suurpellinki
  • ·07450Voolahti
  • ·07780Härkäpää (Loviisa)
  • ·06200Porvoo itäinen
  • ·07320Jakari-Sannäs
  • ·07750Isnäs (Loviisa)
  • ·07310Sannainen
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·07740Gammelby (Loviisa)
  • ·07280Ilola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet481. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 918. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo15. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22520Tosarby

Sund

Mediaanitulot
28 874 €
Väkiluku
479
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
94600Ristikangas - Kivikko

Kemi

Mediaanitulot
28 863 €
Väkiluku
2 844
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
28240Isojoenranta

Pori

Mediaanitulot
28 876 €
Väkiluku
680
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
41310Leppävesi

Laukaa

Mediaanitulot
28 859 €
Väkiluku
3 166
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle