Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06950
Vertaa

Emäsalo

06950·Porvoo
6,9 × 13 km

Postinumeroalueella Emäsalo (06950), Porvoo, asuu 377 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 326 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 17/23 (Porvoo)
Väkiluku
377+2,4 %(5v)
Mediaanitulot
29 326 €+19,6 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,1 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
88,1 %
Vuokra: 5,6 %
Lapsiperheet
18,6 %
Yksinasuvat
34,5 %
Työttömyysaste
5,6 %+1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 31,8 %

Tunnusluvut

Alueen Emäsalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku377+2,4 %
Mediaanitulot29 326 €+19,6 %
Keski-ikä49,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut37,1 %+2,5 %
Työttömyysaste5,6 %+1,7 %
Omistusasunnot88,1 %-
Lapsiperheet18,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,1 %
Vuokra5,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,6 %
Yksinasuvat34,5 %
Muut taloudet46,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Emäsalo

Mitkä ovat alueen Emäsalo (06950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 326 €. Muutos 5 vuodessa: +19,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Emäsalo (06950) on?
377 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,4 %.
Millaista asuminen alueella Emäsalo on?
Kotitalouksista 88,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Emäsalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 13 / 23. Korkeakoulutetut: 37,1 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06400Gammelbacka
  • ·07410Kråkö
  • ·06750Tolkkinen
  • ·06650Hamari
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06880Kärrby (Sipoo)
  • ·06830Kulloonkylä
  • ·06100Porvoo Keskus
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·07110Hinthaara
  • ·06530Kerkkoo

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet401. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 593. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo13. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66910Soklot

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
29 339 €
Väkiluku
519
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
99130Sirkka - Rauhala

Kittilä

Mediaanitulot
29 309 €
Väkiluku
1 369
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
11310Taka-Kasarmi

Riihimäki

Mediaanitulot
29 308 €
Väkiluku
680
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
22720Sottunga

Sottunga

Mediaanitulot
29 307 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle