Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36270
Vertaa

Huutijärvi

36270·Kangasala
12 × 8,7 km

Postinumeroalueella Huutijärvi (36270), Kangasala, asuu 1 474 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 095 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,4 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 81,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 6/16 (Kangasala)
Väkiluku
1 474+3,1 %(5v)
Mediaanitulot
29 095 €+17,4 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,2 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
83,8 %
Vuokra: 15,2 %
Lapsiperheet
28,8 %
Yksinasuvat
29,3 %
Työttömyysaste
8,1 %+3,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 18,9 %

Tunnusluvut

Alueen Huutijärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 474+3,1 %
Mediaanitulot29 095 €+17,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 168 €/m²-5,1 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut41,2 %+1,4 %
Työttömyysaste8,1 %+3,0 %
Omistusasunnot83,8 %-
Lapsiperheet28,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,8 %
Vuokra15,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo16,5 %
Pientalo81,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,8 %
Yksinasuvat29,3 %
Muut taloudet41,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Huutijärvi

Mitkä ovat alueen Huutijärvi (36270) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 095 €. Muutos 5 vuodessa: +17,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huutijärvi (36270) on?
1 474 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Huutijärvi (36270)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 168 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Huutijärvi on?
Kotitalouksista 83,8 % asuu omistusasunnossa ja 15,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 16,5 % on kerrostaloissa ja 81,5 % pientaloissa.
Miten alue Huutijärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 4 / 16. Korkeakoulutetut: 41,2 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36570Kaivanto
  • ·36280Pikonlinna
  • ·36220Suorama
  • ·36120Suinula-Haviseva
  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·36110Ruutana
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·36240Vatiala
  • ·36520Raikku
  • ·36600Pälkäne Keskus (Pälkäne)
  • ·36340Tohkala
  • ·37600Valkeakoski Keskus (Valkeakoski)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet441. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet908. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala4. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Vatiala3624028 500 €+15,3 %
5.Suinula-Haviseva3612028 284 €+17,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
42140Juokslahti

Jämsä

Mediaanitulot
29 092 €
Väkiluku
275
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
13700Parolannummi

Hattula

Mediaanitulot
29 087 €
Väkiluku
395
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
33870Vuores

Tampere

Mediaanitulot
29 106 €
Väkiluku
8 333
Keski-ikä
31,0 v
Avaa alue →Vertaa
71890Hamula

Siilinjärvi

Mediaanitulot
29 106 €
Väkiluku
895
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle