Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Turku/20240
Vertaa

Pansio-Perno

20240·Turku
3,8 × 2,7 km

Postinumeroalueella Pansio-Perno (20240), Turku, asuu 5 483 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 831 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,0 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 73,7 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 21/26 (Turku)Väkiluku: sija 14/26 (Turku)
Väkiluku
5 483+9,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 831 €+13,8 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,5 %-1,8 %(5v)
Omistusasunnot
29,1 %
Vuokra: 70,0 %
Lapsiperheet
21,3 %
Yksinasuvat
48,6 %
Työttömyysaste
22,2 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,5 %
65 vuotta täyttäneet: 16,6 %

Tunnusluvut

Alueen Pansio-Perno tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 483+9,4 %
Mediaanitulot21 831 €+13,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 042 €/m²-19,1 %
Keski-ikä41,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut12,5 %-1,8 %
Työttömyysaste22,2 %+1,5 %
Omistusasunnot29,1 %-
Lapsiperheet21,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 39 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus29,1 %
Vuokra70,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo73,7 %
Pientalo24,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,3 %
Yksinasuvat48,6 %
Muut taloudet30,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Pansio-Perno

Mitkä ovat alueen Pansio-Perno (20240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 831 €. Muutos 5 vuodessa: +13,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pansio-Perno (20240) on?
5 483 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +9,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pansio-Perno (20240)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 042 €/m² (2025). Luku perustuu 39 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -19,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pansio-Perno on?
Kotitalouksista 29,1 % asuu omistusasunnossa ja 70,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 73,7 % on kerrostaloissa ja 24,5 % pientaloissa.
Miten alue Pansio-Perno vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Turku: 21 / 26. Korkeakoulutetut: 12,5 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·20100Turku Keskus
  • ·21260Ihala (Raisio)
  • ·21120Kaanaa (Raisio)
  • ·21200Raisio Keskus (Raisio)
  • ·20210Pahaniemi
  • ·21280Kuloinen (Raisio)
  • ·21210Hakinmäki (Raisio)
  • ·21220Somersoja (Raisio)
  • ·20200Iso-Heikkilä
  • ·20900Moikoinen-Pikisaari
  • ·20250Pitkämäki-Muhkuri
  • ·20320Kuninkoja-Mälikkälä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 527. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet322. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Turku21. · 26 alueesta

Muut alueet: Turku

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Turku
#AlueArvo
1.Moikoinen-Pikisaari2090033 352 €+17,3 %
2.Kakskerta2096032 329 €+19,7 %
3.Moisio2040031 883 €+16,4 %
4.Paattinen2133028 701 €+19,9 %
5.Uittamo2088027 782 €+19,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72400Pielavesi Keskus-Jylänki

Pielavesi

Mediaanitulot
21 829 €
Väkiluku
2 354
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
19230Onkiniemi

Sysmä

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
34950Ohtola

Virrat

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
20210Pahaniemi

Turku

Mediaanitulot
21 826 €
Väkiluku
4 223
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Turku|Muuttajalle

Turun parhaat asuinalueet 2026

Turun postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

23. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Turku: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle