Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Turku/20360
Vertaa

Runosmäki-Kärsämäki

20360·Turku
3,9 × 5,5 km

Postinumeroalueella Runosmäki-Kärsämäki (20360), Turku, asuu 11 519 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 848 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,6 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 3,8 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 86,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/26 (Turku)Väkiluku: sija 6/26 (Turku)
Väkiluku
11 519+3,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 848 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
50,2 %
Vuokra: 49,3 %
Lapsiperheet
15,6 %
Yksinasuvat
56,6 %
Työttömyysaste
20,4 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,6 %
65 vuotta täyttäneet: 28,0 %

Tunnusluvut

Alueen Runosmäki-Kärsämäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku11 519+3,8 %
Mediaanitulot22 848 €+18,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 394 €/m²-2,9 %
Keski-ikä46,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %+1,6 %
Työttömyysaste20,4 %+3,8 %
Omistusasunnot50,2 %-
Lapsiperheet15,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 137 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus50,2 %
Vuokra49,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo86,1 %
Pientalo13,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,6 %
Yksinasuvat56,6 %
Muut taloudet27,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Runosmäki-Kärsämäki

Mitkä ovat alueen Runosmäki-Kärsämäki (20360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 848 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Runosmäki-Kärsämäki (20360) on?
11 519 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Runosmäki-Kärsämäki (20360)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 394 €/m² (2025). Luku perustuu 137 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Runosmäki-Kärsämäki on?
Kotitalouksista 50,2 % asuu omistusasunnossa ja 49,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 86,1 % on kerrostaloissa ja 13,6 % pientaloissa.
Miten alue Runosmäki-Kärsämäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Turku: 19 / 26. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·20300Pohjola-Kastu
  • ·20500Vesilinna
  • ·20320Kuninkoja-Mälikkälä
  • ·20400Moisio
  • ·20520Kupittaa
  • ·20380Räntämäki-Saramäki
  • ·20700Vartiovuori-Samppalinna
  • ·20540Nummi-Ylioppilaskylä
  • ·20720Vasaramäki
  • ·20810Martti-Korppolaismäki
  • ·20250Pitkämäki-Muhkuri
  • ·21290Rusko (Rusko)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 257. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet72. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Turku19. · 26 alueesta

Muut alueet: Turku

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Turku
#AlueArvo
1.Moikoinen-Pikisaari2090033 352 €+17,3 %
2.Kakskerta2096032 329 €+19,7 %
3.Moisio2040031 883 €+16,4 %
4.Paattinen2133028 701 €+19,9 %
5.Uittamo2088027 782 €+19,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66360Kesti

Kurikka

Mediaanitulot
22 849 €
Väkiluku
340
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
58320Raikuu

Savonlinna

Mediaanitulot
22 846 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
92810Pelsonsuo

Vaala

Mediaanitulot
22 851 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
96300Niemelänkangas - Korvanniemi

Rovaniemi

Mediaanitulot
22 844 €
Väkiluku
6 063
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Turku|Muuttajalle

Turun parhaat asuinalueet 2026

Turun postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

23. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Turku: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle