Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36240
Vertaa

Vatiala

36240·Kangasala
2,8 × 3,6 km

Postinumeroalueella Vatiala (36240), Kangasala, asuu 6 123 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 500 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 43,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 66,1 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,3 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 55,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 2/16 (Kangasala)
Väkiluku
6 123+22,4 %(5v)
Mediaanitulot
28 500 €+15,3 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
43,9 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
66,1 %
Vuokra: 32,7 %
Lapsiperheet
25,3 %
Yksinasuvat
45,4 %
Työttömyysaste
8,3 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,7 %
65 vuotta täyttäneet: 15,8 %

Tunnusluvut

Alueen Vatiala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 123+22,4 %
Mediaanitulot28 500 €+15,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 439 €/m²+10,8 %
Keski-ikä39,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut43,9 %+3,3 %
Työttömyysaste8,3 %+1,6 %
Omistusasunnot66,1 %-
Lapsiperheet25,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 85 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus66,1 %
Vuokra32,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo55,3 %
Pientalo44,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,3 %
Yksinasuvat45,4 %
Muut taloudet29,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Vatiala

Mitkä ovat alueen Vatiala (36240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 500 €. Muutos 5 vuodessa: +15,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vatiala (36240) on?
6 123 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +22,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vatiala (36240)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 439 €/m² (2025). Luku perustuu 85 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +10,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vatiala on?
Kotitalouksista 66,1 % asuu omistusasunnossa ja 32,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 55,3 % on kerrostaloissa ja 44,3 % pientaloissa.
Miten alue Vatiala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 5 / 16. Korkeakoulutetut: 43,9 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·33610Olkahinen-Tasanne (Tampere)
  • ·33580Atala-Linnainmaa (Tampere)
  • ·36220Suorama
  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·33730Leinola-Vehmainen (Tampere)
  • ·33710Kaukajärvi (Tampere)
  • ·36110Ruutana
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·33720Hervanta (Tampere)
  • ·33560Takahuhti (Tampere)
  • ·37550Kuivaspää (Lempäälä)
  • ·33530Kissanmaa (Tampere)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet552. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet273. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala5. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Suinula-Haviseva3612028 284 €+17,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71840Kuuslahti

Siilinjärvi

Mediaanitulot
28 494 €
Väkiluku
500
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
99830Saariselkä

Inari

Mediaanitulot
28 492 €
Väkiluku
441
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
41630Oravasaari

Jyväskylä

Mediaanitulot
28 492 €
Väkiluku
391
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
21360Lieto Asemanseutu

Lieto

Mediaanitulot
28 481 €
Väkiluku
1 794
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle