Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala

Kaupunki

Kangasala

Kangasala koostuu 16 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 33 571 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 336 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 37,1 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
33 571
Mediaanitulot (ka.)
27 336 €
Neliöhinta (ka.)
2 177 €/m²
Keski-ikä (ka.)
46,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
37,1 %
Omistusasunnot (ka.)
85,1 %
Lapsiperheet (ka.)
22,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

36200Kangasala Keskus

Kangasala

1. suurin
Mediaanitulot
27 234 €
Väkiluku
11 101
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
36240Vatiala

Kangasala

2. suurin
Mediaanitulot
28 500 €
Väkiluku
6 123
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
36220Suorama

Kangasala

3. suurin
Mediaanitulot
26 289 €
Väkiluku
5 490
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
36110Ruutana

Kangasala

4. suurin
Mediaanitulot
32 239 €
Väkiluku
2 906
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
36420Sahalahti Keskus

Kangasala

5. suurin
Mediaanitulot
26 483 €
Väkiluku
1 663
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36270Huutijärvi

Kangasala

6. suurin
Mediaanitulot
29 095 €
Väkiluku
1 474
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kangasala: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kangasala

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %
6.Suinula-Haviseva3612028 284 €+17,8 %
7.Kaivanto3657027 829 €+25,6 %
8.Pakkala3643027 455 €+18,2 %
9.Kangasala Keskus3620027 234 €+16,9 %
10.Tohkala3634027 027 €+27,7 %
11.Raikku3652026 685 €+20,6 %
12.Sahalahti Keskus3642026 483 €+15,3 %
13.Suorama3622026 289 €+14,9 %
14.Kuhmalahti Keskus3681024 388 €+19,2 %
15.Kuhmajärvi3684021 859 €+12,5 %
16.Vehkajärvi3688019 985 €+16,7 %

Väestönkasvu: Kangasala

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kangasala
#AlueArvo
1.Pikonlinna36280+41,9 %+41,9 %
2.Vatiala36240+22,4 %+22,4 %
3.Kangasala Keskus36200+6,9 %+6,9 %
4.Suorama36220+3,1 %+3,1 %
5.Huutijärvi36270+3,1 %+3,1 %
6.Tohkala36340+2,7 %+2,7 %
7.Ruutana36110+1,4 %+1,4 %
8.Raikku36520-1,7 %-1,7 %
9.Kuhmalahti Keskus36810-1,7 %-1,7 %
10.Pakkala36430-2,3 %-2,3 %
11.Kangasala Asemanseutu36100-2,4 %-2,4 %
12.Suinula-Haviseva36120-3,4 %-3,4 %
13.Sahalahti Keskus36420-4,4 %-4,4 %
14.Kuhmajärvi36840-6,9 %-6,9 %
15.Kaivanto36570-9,3 %-9,3 %
16.Vehkajärvi36880-20,5 %-20,5 %

Kaikki 16 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
36100Kangasala Asemanseutu36110Ruutana36120Suinula-Haviseva36200Kangasala Keskus36220Suorama36240Vatiala36270Huutijärvi36280Pikonlinna36340Tohkala36420Sahalahti Keskus36430Pakkala36520Raikku36570Kaivanto36810Kuhmalahti Keskus36840Kuhmajärvi36880Vehkajärvi

Usein kysytyt kysymykset: Kangasala

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kangasala on?
Kaupungissa Kangasala asuu yhteensä 33 571 asukasta 16 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kangasala?
16 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kangasala?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 336 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kangasala Asemanseutu: 32 999 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kangasala?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kangasala on noin 2 177 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 8 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Pikonlinna (2 682 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kangasala?
Kangasala Asemanseutu (32 999 €), Ruutana (32 239 €), Pikonlinna (31 020 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kangasala?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Pikonlinna (+41,9 %), Vatiala (+22,4 %), Kangasala Keskus (+6,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kangasala?
Kaupungissa Kangasala on 16 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Kangasala

Kaikki oppaat →

Tulokärki mediaanitulon mukaan: Tampereen rikkaimmat asuinalueet.

Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.