Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36280
Vertaa

Pikonlinna

36280·Kangasala
0,7 × 0,9 km

Postinumeroalueella Pikonlinna (36280), Kangasala, asuu 288 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 020 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 56,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 36,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 41,9 %. Alueen asunnoista 62,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 12/16 (Kangasala)
Väkiluku
288+41,9 %(5v)
Mediaanitulot
31 020 €+36,0 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
56,3 %+12,1 %(5v)
Omistusasunnot
93,5 %
Vuokra: 6,5 %
Lapsiperheet
20,4 %
Yksinasuvat
29,6 %
Työttömyysaste
4,9 %-3,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 34,4 %

Tunnusluvut

Alueen Pikonlinna tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku288+41,9 %
Mediaanitulot31 020 €+36,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 682 €/m²-
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut56,3 %+12,1 %
Työttömyysaste4,9 %-3,7 %
Omistusasunnot93,5 %-
Lapsiperheet20,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,5 %
Vuokra6,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo37,9 %
Pientalo62,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,4 %
Yksinasuvat29,6 %
Muut taloudet50,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pikonlinna

Mitkä ovat alueen Pikonlinna (36280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 020 €. Muutos 5 vuodessa: +36,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pikonlinna (36280) on?
288 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +41,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pikonlinna (36280)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 682 €/m² (2021). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pikonlinna on?
Kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa ja 6,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 37,9 % on kerrostaloissa ja 62,1 % pientaloissa.
Miten alue Pikonlinna vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 3 / 16. Korkeakoulutetut: 56,3 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36270Huutijärvi
  • ·36120Suinula-Haviseva
  • ·36110Ruutana
  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·36220Suorama
  • ·36570Kaivanto
  • ·36240Vatiala
  • ·33610Olkahinen-Tasanne (Tampere)
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·33680Aitolahti (Tampere)
  • ·33580Atala-Linnainmaa (Tampere)
  • ·36340Tohkala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet199. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 771. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala3. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
4.Vatiala3624028 500 €+15,3 %
5.Suinula-Haviseva3612028 284 €+17,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
26410Kaaro

Rauma

Mediaanitulot
31 024 €
Väkiluku
1 495
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04240Talma

Sipoo

Mediaanitulot
31 012 €
Väkiluku
1 159
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
65280Gerby

Vaasa

Mediaanitulot
31 033 €
Väkiluku
6 998
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
33450Siivikkala

Ylöjärvi

Mediaanitulot
31 036 €
Väkiluku
3 117
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle