Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Turku/20720
Vertaa

Vasaramäki

20720·Turku
2,5 × 2,0 km

Postinumeroalueella Vasaramäki (20720), Turku, asuu 6 246 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 200 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 62,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 70,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/26 (Turku)Väkiluku: sija 11/26 (Turku)
Väkiluku
6 246-2,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 200 €+21,9 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,6 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
48,3 %
Vuokra: 51,1 %
Lapsiperheet
13,4 %
Yksinasuvat
62,2 %
Työttömyysaste
11,6 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
17,4 %
65 vuotta täyttäneet: 28,9 %

Tunnusluvut

Alueen Vasaramäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 246-2,1 %
Mediaanitulot25 200 €+21,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 392 €/m²-7,6 %
Keski-ikä47,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut44,6 %+4,0 %
Työttömyysaste11,6 %+2,2 %
Omistusasunnot48,3 %-
Lapsiperheet13,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 104 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus48,3 %
Vuokra51,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo70,4 %
Pientalo23,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,4 %
Yksinasuvat62,2 %
Muut taloudet24,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Vasaramäki

Mitkä ovat alueen Vasaramäki (20720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 200 €. Muutos 5 vuodessa: +21,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vasaramäki (20720) on?
6 246 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vasaramäki (20720)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 392 €/m² (2025). Luku perustuu 104 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -7,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vasaramäki on?
Kotitalouksista 48,3 % asuu omistusasunnossa ja 51,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 70,4 % on kerrostaloissa ja 23,4 % pientaloissa.
Miten alue Vasaramäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Turku: 13 / 26. Korkeakoulutetut: 44,6 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·20520Kupittaa
  • ·20700Vartiovuori-Samppalinna
  • ·20740Ilpoinen-Harittu
  • ·20500Vesilinna
  • ·20730Skanssi
  • ·20880Uittamo
  • ·20810Martti-Korppolaismäki
  • ·20300Pohjola-Kastu
  • ·20540Nummi-Ylioppilaskylä
  • ·20750Huhkola-Lauste-Vaala
  • ·20760Piispanristi (Kaarina)
  • ·20610Varissuo

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 473. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet258. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Turku13. · 26 alueesta

Muut alueet: Turku

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Turku
#AlueArvo
1.Moikoinen-Pikisaari2090033 352 €+17,3 %
2.Kakskerta2096032 329 €+19,7 %
3.Moisio2040031 883 €+16,4 %
4.Paattinen2133028 701 €+19,9 %
5.Uittamo2088027 782 €+19,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72950Porttila

Keitele

Mediaanitulot
25 199 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
41440Ruuhimäki

Toivakka

Mediaanitulot
25 203 €
Väkiluku
210
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
63330Pahajoki

Alavus

Mediaanitulot
25 195 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07910Valko

Loviisa

Mediaanitulot
25 194 €
Väkiluku
1 026
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Turku|Muuttajalle

Turun parhaat asuinalueet 2026

Turun postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

23. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Turku: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle