Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71160
Vertaa

Riistavesi

71160·Kuopio
14 × 17 km

Postinumeroalueella Riistavesi (71160), Kuopio, asuu 1 351 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 278 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,8 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 92,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 23/64 (Kuopio)
Väkiluku
1 351-6,6 %(5v)
Mediaanitulot
27 278 €+20,8 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,0 %+3,8 %(5v)
Omistusasunnot
81,1 %
Vuokra: 17,9 %
Lapsiperheet
21,6 %
Yksinasuvat
38,6 %
Työttömyysaste
13,5 %+3,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 30,0 %

Tunnusluvut

Alueen Riistavesi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 351-6,6 %
Mediaanitulot27 278 €+20,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)697 €/m²-23,3 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut32,0 %+3,8 %
Työttömyysaste13,5 %+3,0 %
Omistusasunnot81,1 %-
Lapsiperheet21,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,1 %
Vuokra17,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,3 %
Pientalo92,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,6 %
Yksinasuvat38,6 %
Muut taloudet39,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Riistavesi

Mitkä ovat alueen Riistavesi (71160) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 278 €. Muutos 5 vuodessa: +20,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Riistavesi (71160) on?
1 351 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Riistavesi (71160)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 697 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -23,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Riistavesi on?
Kotitalouksista 81,1 % asuu omistusasunnossa ja 17,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,3 % on kerrostaloissa ja 92,8 % pientaloissa.
Miten alue Riistavesi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 18 / 64. Korkeakoulutetut: 32,0 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71210Tuusjärvi (Tuusniemi)
  • ·73470Västinniemi
  • ·71360Litmaniemi
  • ·73460Muuruvesi
  • ·71150Vartiala
  • ·71170Laukka-aho (Tuusniemi)
  • ·71310Vehmersalmi Keskus
  • ·73320Reittiö
  • ·71380Mustinlahti
  • ·73500Juankoski Keskus
  • ·71260Juurikkamäki (Tuusniemi)
  • ·71200Tuusniemi Keskus (Tuusniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet838. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet944. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio18. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
45410Utti

Kouvola

Mediaanitulot
27 280 €
Väkiluku
758
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
66830Oravaisten Tehdas

Vöyri

Mediaanitulot
27 285 €
Väkiluku
448
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
96400Pullinranta - Kiiruna

Rovaniemi

Mediaanitulot
27 286 €
Väkiluku
3 667
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
44120Mämmensalmi-Mustaniemi

Äänekoski

Mediaanitulot
27 287 €
Väkiluku
2 299
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle