Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Savitaipale/54770
Vertaa

Heituinlahti

54770·Savitaipale
22 × 17 km

Postinumeroalueella Heituinlahti (54770), Savitaipale, asuu 453 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 073 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Savitaipale)Väkiluku: sija 2/4 (Savitaipale)
Väkiluku
453-8,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 073 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,2 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
95,0 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
13,4 %
Yksinasuvat
41,8 %
Työttömyysaste
11,8 %+2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 38,9 %

Tunnusluvut

Alueen Heituinlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku453-8,1 %
Mediaanitulot24 073 €+21,5 %
Keski-ikä54,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut19,2 %+2,5 %
Työttömyysaste11,8 %+2,6 %
Omistusasunnot95,0 %-
Lapsiperheet13,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,0 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,4 %
Yksinasuvat41,8 %
Muut taloudet44,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Heituinlahti

Mitkä ovat alueen Heituinlahti (54770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 073 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Heituinlahti (54770) on?
453 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %.
Millaista asuminen alueella Heituinlahti on?
Kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Heituinlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Savitaipale: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 19,2 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54750Välijoki
  • ·54580Somerharju (Luumäki)
  • ·52850Halmeniemi (Mäntyharju)
  • ·52830Suomenniemi (Mikkeli)
  • ·54590Kaitjärvi (Luumäki)
  • ·54720Laksiainen (Lemi)
  • ·46530Kannuskoski (Luumäki)
  • ·54500Taavetti-Somerharju (Luumäki)
  • ·54800Savitaipale Keskus
  • ·46570Saaramaa (Kouvola)
  • ·52890Käävänkylä (Mäntyharju)
  • ·49660Pyhältö (Hamina)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 864. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 479. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Savitaipale1. · 4 alueesta

Muut alueet: Savitaipale

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Savitaipale
#AlueArvo
1.Savitaipale Keskus5480023 674 €+20,4 %
2.Välijoki5475023 040 €+14,5 %
3.Pettilä5495022 094 €+28,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52100Anttola

Mikkeli

Mediaanitulot
24 071 €
Väkiluku
1 318
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
01200Hakunila

Vantaa

Mediaanitulot
24 068 €
Väkiluku
13 100
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
31640Humppila Keskus

Humppila

Mediaanitulot
24 079 €
Väkiluku
1 855
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
70700Särkiniemi

Kuopio

Mediaanitulot
24 064 €
Väkiluku
3 794
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Savitaipale: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle