Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/76280
Vertaa

Partaharju

76280·Pieksämäki
7,6 × 10 km

Postinumeroalueella Partaharju (76280), Pieksämäki, asuu 159 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 190 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on kasvanut 3,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 10,9 %. Alueen kotitalouksista 79,1 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 11/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 12/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
159+3,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 190 €+10,9 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,5 %-1,7 %(5v)
Omistusasunnot
79,1 %
Vuokra: 13,4 %
Lapsiperheet
20,9 %
Yksinasuvat
25,4 %
Työttömyysaste
4,4 %-9,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,0 %
65 vuotta täyttäneet: 23,3 %

Tunnusluvut

Alueen Partaharju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku159+3,9 %
Mediaanitulot24 190 €+10,9 %
Keski-ikä48,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut25,5 %-1,7 %
Työttömyysaste4,4 %-9,5 %
Omistusasunnot79,1 %-
Lapsiperheet20,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,1 %
Vuokra13,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,9 %
Yksinasuvat25,4 %
Muut taloudet53,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Partaharju

Mitkä ovat alueen Partaharju (76280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 190 €. Muutos 5 vuodessa: +10,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Partaharju (76280) on?
159 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,9 %.
Millaista asuminen alueella Partaharju on?
Kotitalouksista 79,1 % asuu omistusasunnossa ja 13,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,2 % pientaloissa.
Miten alue Partaharju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 11 / 21. Korkeakoulutetut: 25,5 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77690Suontee (Suonenjoki)
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·76940Nenonpelto
  • ·76620Pyhitty
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·77570Jäppilä Keskus
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·76150Länsirinne
  • ·77430Siikamäki
  • ·76780Lamminmäki
  • ·77320Hurskaala
  • ·77350Montola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 825. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 222. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki11. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95610Kainuunkylä

Ylitornio

Mediaanitulot
24 190 €
Väkiluku
203
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
83160Tutjunniemi

Liperi

Mediaanitulot
24 189 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
51880Koikkala

Juva

Mediaanitulot
24 192 €
Väkiluku
176
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
57310Savonlinna

Savonlinna

Mediaanitulot
24 187 €
Väkiluku
708
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle