Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Suonenjoki/77690
Vertaa

Suontee

77690·Suonenjoki
9,5 × 8,7 km

Postinumeroalueella Suontee (77690), Suonenjoki, asuu 96 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 401 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 9,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Suonenjoki)Väkiluku: sija 4/4 (Suonenjoki)
Väkiluku
96-3,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 401 €+15,1 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,3 %+9,4 %(5v)
Omistusasunnot
90,2 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
47,1 %
Työttömyysaste
17,1 %+4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,2 %
65 vuotta täyttäneet: 42,7 %

Tunnusluvut

Alueen Suontee tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku96-3,0 %
Mediaanitulot24 401 €+15,1 %
Keski-ikä54,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut41,3 %+9,4 %
Työttömyysaste17,1 %+4,9 %
Omistusasunnot90,2 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,2 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat47,1 %
Muut taloudet41,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Suontee

Mitkä ovat alueen Suontee (77690) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 401 €. Muutos 5 vuodessa: +15,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Suontee (77690) on?
96 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %.
Millaista asuminen alueella Suontee on?
Kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Suontee vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Suonenjoki: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 41,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76280Partaharju (Pieksämäki)
  • ·77520Haapakoski-Partaharju (Pieksämäki)
  • ·77600Suonenjoki Keskus
  • ·77570Jäppilä Keskus (Pieksämäki)
  • ·76940Nenonpelto (Pieksämäki)
  • ·76120Kontiopuisto (Pieksämäki)
  • ·77630Lempyy
  • ·76130Pappilanmäki (Pieksämäki)
  • ·76620Pyhitty (Pieksämäki)
  • ·76150Länsirinne (Pieksämäki)
  • ·77430Siikamäki (Pieksämäki)
  • ·71490Airaksela (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 747. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 563. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Suonenjoki2. · 4 alueesta

Muut alueet: Suonenjoki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Suonenjoki
#AlueArvo
1.Lempyy7763029 375 €+25,4 %
2.Suonenjoki Keskus7760023 634 €+19,1 %
3.Iisvesi7780023 565 €+24,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
27710Köyliö Keskus

Säkylä

Mediaanitulot
24 401 €
Väkiluku
967
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
32700Huittinen Keskus

Huittinen

Mediaanitulot
24 402 €
Väkiluku
7 353
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
66980Monå

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
24 398 €
Väkiluku
125
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
16800Hämeenkoski

Hollola

Mediaanitulot
24 395 €
Väkiluku
1 840
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Suonenjoki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle