Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/76940
Vertaa

Nenonpelto

76940·Pieksämäki
6,1 × 5,4 km

Postinumeroalueella Nenonpelto (76940), Pieksämäki, asuu 187 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 389 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 60,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 30,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,8 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 3,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 7/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 10/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
187-3,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 389 €+30,9 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,3 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
60,4 %
Vuokra: 36,3 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
34,1 %
Työttömyysaste
4,5 %-8,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 30,5 %

Tunnusluvut

Alueen Nenonpelto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku187-3,6 %
Mediaanitulot25 389 €+30,9 %
Keski-ikä47,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut22,3 %+2,8 %
Työttömyysaste4,5 %-8,8 %
Omistusasunnot60,4 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus60,4 %
Vuokra36,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,7 %
Pientalo83,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat34,1 %
Muut taloudet46,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Nenonpelto

Mitkä ovat alueen Nenonpelto (76940) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 389 €. Muutos 5 vuodessa: +30,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nenonpelto (76940) on?
187 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %.
Millaista asuminen alueella Nenonpelto on?
Kotitalouksista 60,4 % asuu omistusasunnossa ja 36,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,7 % on kerrostaloissa ja 83,7 % pientaloissa.
Miten alue Nenonpelto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 7 / 21. Korkeakoulutetut: 22,3 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76130Pappilanmäki
  • ·77520Haapakoski-Partaharju
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·76150Länsirinne
  • ·76280Partaharju
  • ·76620Pyhitty
  • ·76850Naarajärvi
  • ·77690Suontee (Suonenjoki)
  • ·76780Lamminmäki
  • ·77110Paltanen
  • ·77600Suonenjoki Keskus (Suonenjoki)
  • ·77350Montola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 412. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 124. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki7. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07980Kuninkaankylä

Loviisa

Mediaanitulot
25 388 €
Väkiluku
275
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
23210Vehmaa

Vehmaa

Mediaanitulot
25 392 €
Väkiluku
518
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41490Niemisjärvi

Hankasalmi

Mediaanitulot
25 392 €
Väkiluku
704
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
49240Purolanlahti

Pyhtää

Mediaanitulot
25 394 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle