Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36340
Vertaa

Tohkala

36340·Kangasala
8,7 × 8,6 km

Postinumeroalueella Tohkala (36340), Kangasala, asuu 232 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 027 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 27,7 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 2,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 15/16 (Kangasala)
Väkiluku
232+2,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 027 €+27,7 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,2 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
95,5 %
Vuokra: 0,9 %
Lapsiperheet
18,0 %
Yksinasuvat
32,4 %
Työttömyysaste
4,8 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 23,3 %

Tunnusluvut

Alueen Tohkala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku232+2,7 %
Mediaanitulot27 027 €+27,7 %
Keski-ikä48,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut36,2 %+2,5 %
Työttömyysaste4,8 %-0,5 %
Omistusasunnot95,5 %-
Lapsiperheet18,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,5 %
Vuokra0,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,0 %
Yksinasuvat32,4 %
Muut taloudet49,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Tohkala

Mitkä ovat alueen Tohkala (36340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 027 €. Muutos 5 vuodessa: +27,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tohkala (36340) on?
232 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,7 %.
Millaista asuminen alueella Tohkala on?
Kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa ja 0,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Tohkala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 10 / 16. Korkeakoulutetut: 36,2 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36420Sahalahti Keskus
  • ·35300Orivesi Keskus (Orivesi)
  • ·36520Raikku
  • ·36120Suinula-Haviseva
  • ·36270Huutijärvi
  • ·36280Pikonlinna
  • ·36450Salmentaka (Pälkäne)
  • ·36600Pälkäne Keskus (Pälkäne)
  • ·36570Kaivanto
  • ·36430Pakkala
  • ·35320Hirsilä (Orivesi)
  • ·33680Aitolahti (Tampere)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet909. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 956. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala10. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02470Upinniemi

Kirkkonummi

Mediaanitulot
27 029 €
Väkiluku
228
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
00440Lassila

Helsinki

Mediaanitulot
27 029 €
Väkiluku
4 740
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
31130Koijärvi

Forssa

Mediaanitulot
27 033 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
52340Hangastenmaa

Mikkeli

Mediaanitulot
27 036 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle