Espoo
Espoon parhaat asuinalueet perheille
Espoon perhevaltaisimmat ja nopeimmin kasvavat asuinalueet sekä matalimman tulotason alueet. Postinumeroalueet vertailussa lapsiperheen näkökulmasta.
- Espoo
- lapsiperheet
- muuttaminen
- asuinalueet
Espoo on Suomen toiseksi suurin kaupunki ja suosittu asuinpaikka lapsiperheiden keskuudessa. Kaupungissa on 45 postinumeroaluetta ja yhteensä 314 876 asukasta. Keskimäärin 27,9 % kotitalouksista on lapsiperheitä.
Katsomme Espoon alueita perheen näkökulmasta: missä on eniten lapsiperheitä, mitkä perhealueet kasvavat ja missä tulotaso on matalin.
Eniten lapsiperheitä Espoossa
Näillä alueilla lapsiperheiden osuus kotitalouksista on suurin. Moni niistä on pientalovaltainen. Aineisto ei kerro koulujen tai päiväkotien laadusta.
| # | Alue | Lapsiperheiden osuus | Mediaanitulot | Omakotitalot | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mankkaa(02180) | 42,3 % | 41 646 € | 0,0 % | 7 742 |
| 2 | Uusmäki(02680) | 41,0 % | 38 122 € | 0,0 % | 3 829 |
| 3 | Latokaski(02340) | 40,9 % | 35 295 € | 0,0 % | 4 889 |
| 4 | Niipperi(02920) | 40,6 % | 34 807 € | 0,0 % | 6 040 |
| 5 | Kauklahti(02780) | 39,9 % | 34 221 € | 0,0 % | 14 251 |
| 6 | Lintuvaara(02660) | 39,1 % | 35 237 € | 0,0 % | 6 457 |
| 7 | Nöykkiönpuro(02300) | 38,8 % | 40 331 € | 0,0 % | 2 580 |
| 8 | Laajalahti(02140) | 38,3 % | 37 056 € | 0,0 % | 3 759 |
| 9 | Gumböle-Karhusuo(02810) | 37,9 % | 36 381 € | 0,0 % | 1 790 |
| 10 | Jupperi(02730) | 36,7 % | 39 981 € | 0,0 % | 4 654 |
Kasvavat perhealueet
Nämä alueet ovat perhevaltaisia ja kasvavat väestöltään. Kasvu voi tarkoittaa uudisrakentamista, paranevia palveluja ja aktiivista yhteisöä.
| # | Alue | Lapsiperheiden osuus | Kasvu (5 v) | Mediaanitulot | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kauklahti(02780) | 39,9 % | +20,8 % | 34 221 € | 14 251 |
| 2 | Nihtisilta(02630) | 28,8 % | +17,9 % | 29 973 € | 4 160 |
| 3 | Uusmäki(02680) | 41,0 % | +14,7 % | 38 122 € | 3 829 |
| 4 | Saunalahti-Kattilalaakso(02330) | 30,2 % | +13,4 % | 32 290 € | 12 340 |
| 5 | Nupuri-Nuuksio(02820) | 30,2 % | +8,9 % | 33 924 € | 1 708 |
| 6 | Tuomarila-Suvela(02760) | 30,5 % | +8,8 % | 27 445 € | 15 512 |
| 7 | Niipperi(02920) | 40,6 % | +7,0 % | 34 807 € | 6 040 |
| 8 | Westend(02160) | 32,6 % | +5,8 % | 47 267 € | 3 320 |
| 9 | Kilo(02610) | 29,6 % | +5,6 % | 27 149 € | 7 020 |
| 10 | Pohjois-Tapiola(02130) | 29,6 % | +5,1 % | 38 711 € | 6 723 |
Matalimman tulotason perhealueet Espoossa
Espoo mielletään usein korkean tulotason kaupungiksi, mutta osalla perhealueista mediaanitulo on maltillinen. Nämä alueet yhdistävät keskimääräistä korkeamman lapsiperheosuuden ja maltillisemman tulotason.
| # | Alue | Mediaanitulot | Lapsiperheiden osuus | Kasvu (5 v) | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kilo(02610) | 27 149 € | 29,6 % | +5,6 % | 7 020 |
| 2 | Tuomarila-Suvela(02760) | 27 445 € | 30,5 % | +8,8 % | 15 512 |
| 3 | Karakallio(02620) | 29 922 € | 28,4 % | +4,2 % | 8 783 |
| 4 | Nihtisilta(02630) | 29 973 € | 28,8 % | +17,9 % | 4 160 |
| 5 | Bemböle-Pakankylä(02740) | 32 122 € | 33,2 % | -3,7 % | 3 117 |
| 6 | Kaitaa(02260) | 32 171 € | 29,8 % | +1,2 % | 3 740 |
| 7 | Lippajärvi-Järvenperä(02940) | 32 260 € | 28,2 % | +5,0 % | 10 987 |
| 8 | Malminmäki-Eestinlaakso(02280) | 32 265 € | 31,2 % | +4,4 % | 4 764 |
| 9 | Saunalahti-Kattilalaakso(02330) | 32 290 € | 30,2 % | +13,4 % | 12 340 |
| 10 | Sepänkylä-Kuurinniitty(02750) | 32 824 € | 30,2 % | +2,9 % | 5 940 |
Mitä listoista voi päätellä?
- Espoon perhevaltaisimmat alueet ovat usein omakotitalovaltaisia ja sijaitsevat pohjoisen Espoon alueella. Tulotaso on tyypillisesti korkea.
- Kasvavat perhealueet voivat tarjota hyvän yhdistelmän: uusia palveluja, aktiivista yhteisöä ja kehittyvää infrastruktuuria.
- Espoon matalimman tulotason perhealueillakin mediaanitulo on usein korkeampi kuin vastaavilla alueilla Vantaalla tai Itä-Helsingissä. Espoon ”matala tulotaso” on suhteellinen käsite.
Selaa Espoon alueita
Katso kaikki Espoon postinumeroalueet tai vertaa kahta aluetta. Kiinnostaako myös naapurikaupunki? Helsinki, Vantaa tai Kauniainen. Espoon tulokärki rankingina: Espoon suurituloisimmat alueet. Naapurikaupungissa: Helsingin suurituloisimmat alueet. Koko maan tulot molemmista päistä: Suomen suurituloisimmat ja pienituloisimmat alueet. Koko maan tulokärki: Suomen rikkaimmat asuinalueet.
Espoon haettuja alueita: Westend asuinalueena ja Mankkaa asuinalueena. Neljän alueen vertailu samoilla mittareilla: Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina. Koko seudun valinnasta: mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla. Hintataso neliöhinnoilla: halvimmat ja kalleimmat alueet pääkaupunkiseudulla.
Lähde
Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo, väestö, perherakenne ja asumismuoto, 2024. Lisenssi CC BY 4.0. Alueet, joissa alle 200 asukasta, on rajattu pois.
Vertaa kahta aluetta
Valitse kaksi aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne rinnakkain.
Aiheeseen liittyvät top-listat
Selaa alueita
Lue myös
Kaikki oppaat →Espoon parhaat asuinalueet 2026
Espoon postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Helsingin parhaat asuinalueet
Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.
Porvoon parhaat asuinalueet 2026
Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Tietolähde ja toimitus
Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto). Asuntojen neliöhinnat, kun niitä on mukana, ovat Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Lisenssi CC BY 4.0. Tulkinnat perustuvat näihin lukuihin. Mittarien määritelmät ja tilastovuodet löydät menetelmäsivulta.