Suomi
Missä postinumeroalueilla on eniten lapsiperheitä?
Suomen postinumeroalueet lapsiperheiden osuuden mukaan. Perhevaltaisimmat alueet koko maassa ja suurimmissa kaupungeissa Paavo-aineiston pohjalta.
- lapsiperheet
- postinumero
- asuminen
- Suomi
Lapsiperheiden osuus vaihtelee Suomen postinumeroalueilla paljon. Osalla alueista lapsiperheiden osuus jää muutamaan prosenttiin, toisilla se nousee yli puoleen. Tässä artikkelissa katsotaan, missä lapsiperheitä asuu suhteellisesti eniten ja miltä tilanne näyttää suurimmissa kaupungeissa.
Mukana ovat postinumeroalueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä. Näitä alueita on 2 069, ja niillä lapsiperheiden osuus on keskimäärin 20,7 %.
Eniten lapsiperheitä koko Suomessa
Korkeimmat lapsiperheosuudet löytyvät usein pieniltä, pientalovaltaisilta alueilta kaupunkien ja kuntien reunamilta. Näillä alueilla suuri osa asukkaista asuu perheessä, jossa on alaikäisiä lapsia, ja keskimääräinen kotitalous on suuri.
| # | Alue | Lapsiperheiden osuus | Kotitalouden koko | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sundsberg(02450, Kirkkonummi) | 59,8 % | 2,9 | 2 558 |
| 2 | Kolava(15160, Lahti) | 57,7 % | 3,0 | 3 080 |
| 3 | Tupos(91910, Liminka) | 56,8 % | 3,4 | 3 319 |
| 4 | Lepplax(68530, Pedersören kunta) | 53,1 % | 3,7 | 774 |
| 5 | Ytteresse(68810, Pedersören kunta) | 49,9 % | 3,5 | 1 687 |
| 6 | Julkujärvi(39160, Ylöjärvi) | 47,4 % | 2,8 | 4 322 |
| 7 | Harviala(13330, Janakkala) | 47,4 % | 2,8 | 1 021 |
| 8 | Hyvinkää(05440, Hyvinkää) | 46,5 % | 2,6 | 1 598 |
| 9 | Hiukkavaara(90670, Oulu) | 46,1 % | 2,6 | 6 671 |
| 10 | Ylästö(01690, Vantaa) | 45,9 % | 2,8 | 5 485 |
Lapsiperhevaltaisimmat alueet suurissa kaupungeissa
Suurissa kaupungeissa perhevaltaisimmat alueet ovat tavallisesti laitakaupungin pientaloalueita, eivät keskustaa. Alla on kunkin kaupungin kaksi perhevaltaisinta aluetta.
| Kaupunki | Alue | Lapsiperheiden osuus | Väkiluku |
|---|---|---|---|
| Helsinki | Torpparinmäki(00690) | 37,9 % | 2 818 |
| Itä-Pakila(00680) | 36,4 % | 3 610 | |
| Espoo | Mankkaa(02180) | 42,3 % | 7 742 |
| Uusmäki(02680) | 41,0 % | 3 829 | |
| Vantaa | Ylästö(01690) | 45,9 % | 5 485 |
| Nikinmäki(01490) | 40,9 % | 4 620 | |
| Tampere | Olkahinen-Tasanne(33610) | 30,3 % | 4 028 |
| Leinola-Vehmainen(33730) | 30,2 % | 2 122 | |
| Oulu | Hiukkavaara(90670) | 46,1 % | 6 671 |
| Kontio(90910) | 43,7 % | 1 644 | |
| Turku | Moisio(20400) | 45,5 % | 3 799 |
| Moikoinen-Pikisaari(20900) | 37,6 % | 10 767 |
Mitä luvuista voi päätellä?
- Korkea lapsiperheosuus liittyy yleensä pientalovaltaiseen asumiseen. Rivi- ja omakotitaloalueille muuttaa lapsiperheitä, kun taas keskustojen kerrostaloalueilla asuu enemmän yksin asuvia ja pariskuntia.
- Perhevaltaisimmat alueet ovat usein väkiluvultaan pieniä. Yksittäisellä pienellä alueella osuus voi nousta korkeaksi, vaikka lapsiperheitä olisi lukumääräisesti vähemmän kuin suuressa lähiössä.
- Suurten kaupunkien sisällä erot ovat suuret: sama kaupunki voi sisältää sekä perhevaltaisia pientaloalueita että nuorten aikuisten kerrostaloalueita.
Etsi itsellesi sopiva alue
Tee aluetesti ja katso, mitkä alueet vastaavat toiveitasi, tai vertaa kahta aluetta. Voit myös selata kaupunkien alueita suoraan: Helsinki, Espoo, Tampere ja Oulu.
Lähde
Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): lapsiperheiden osuus, kotitalouden keskikoko ja väestö, 2024. Lisenssi CC BY 4.0. Mukana ovat alueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.
Usein kysytyt kysymykset
Miten lapsiperheiden osuus lasketaan?
Osuus kertoo, kuinka suuri osa alueen asuntokunnista on lapsiperheitä eli kotitalouksia, joissa asuu vähintään yksi alaikäinen lapsi. Luku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon vuodelta 2024.
Tekeekö suuri lapsiperheosuus alueesta hyvän perheelle?
Korkea lapsiperheosuus kertoo perhevaltaisesta ympäristöstä, mutta se on vain yksi näkökulma. Kannattaa katsoa myös palveluiden saatavuutta, koulumatkoja, asumismuotoa ja tulotasoa. Näitä voi vertailla alueiden omilla sivuilla.
Kattaako lista koko Suomen?
Kyllä. Mukana ovat väestöltään merkittävät postinumeroalueet koko maasta, jotta yksittäiset hyvin pienet alueet eivät vääristä vertailua.
Vertaa kahta aluetta
Valitse kaksi aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne rinnakkain.
Aiheeseen liittyvät top-listat
Selaa alueita
Lue myös
Kaikki oppaat →Suomen postinumerot kartalla
Selaa Suomen postinumeroalueita kartalla ja katso kunkin alueen väkiluku, tulot ja ikärakenne. Lue miten postinumero rakentuu ja miten löydät alueen kartalta.
Suomen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan
Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa, ja mihin Helsinki sijoittuu.
Suomen suurituloisimmat ja pienituloisimmat alueet 2026
Suomen postinumeroalueet mediaanitulon mukaan: missä tulotaso on korkein ja missä matalin? Top-listat molemmista päistä ja linkit tietoihin. Paavo-aineisto.
Tietolähde ja toimitus
Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto). Asuntojen neliöhinnat, kun niitä on mukana, ovat Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Lisenssi CC BY 4.0. Tulkinnat perustuvat näihin lukuihin. Mittarien määritelmät ja tilastovuodet löydät menetelmäsivulta.